Alman futbolunun neşeli sol ayağı: Lukas Josef Podolski

Alman futbolunun neşeli sol ayağı: Lukas Josef Podolski


Lukas Podolski. Nam-ı diğer #Poldi! Bir cümlede tanıtmak gerekirse; 1985 doğumlu Polonya asıllı Alman milli futbolcudur demek yeterli olacaktır ama biz bugün sizlerle hem Podolski’nin futbol karıyerini özetleyeceğiz hem de Podolski’nin hayatından konuşacağız. O halde fazla zaman kaybetmeden başlayalım.

Akademiye Giriş

1985 yılında Polonya’nın güneyinde yer alan Gliwice şehrinde doğan Podolski, 1987 yılında ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. İlk yıllarını Bergheim ve Pulheim’da geçirdi. Çocukluk çağından itibaren futbola büyük ilgisi olan Podolski FC 07 Bergheim’ın akademisine girdi. 1995 yılına gelindiğinde FC Köln akademisine transfer edildi.

Profesyonel Kariyerin Başlangıcı

Köln akademisinde kendini kanıtlayan Podolski 2003 yılında, A takımın teknik direktörü Marcel Koller’in dikkatini çekti ve Podolski A takım ile antrenman yapmaya başladı. Podolski ilk profesyonel mücadelesine Kasım 2003’de Rhein Energie Stadion’da oynanan Hamburg karşılaşmasıyla çıkmış oldu. Karıyerinin ilk sezonunda 19 maçta 10 gol atarak (Bunu o dönem 18 yaşında yapabilen tek futbolcu kendisiydi) dikkatleri üstüne çeken Podolski kendisine gelen bir çok teklife rağmen Köln’de kaldı.

Yıldızın Yükselişi

2004-2005 sezonunda performansını ilerleten Podolski sezonu 24 golle tamamladı. Bir sonraki sezonda 12 gol atarak kariyerinin ilk 3 yılında Alman Futbolu’na damga vurdu. 2006-2007 sezonunun başında 10 Milyon € bedelle Bayern Münih’e transfer oldu. Sezon içinde yaşadığı ayak bileğinden sakatlığı Podolski’nin eski formuna geri dönemeyeceği üstüne şüpheler doğurdu ama sakatlık dönüşü ilk maçında ağları sarsmayı başardı ve bu algıyı kırdı.

Bayern’nin yeni teknik direktörü Ottmar Hitzfeld’in tercihleri Podolski’nin gözden düşmesine neden oldu ve 2009 yılının Temmuz ayında 4 yıllık bir kontrat ile evine geri döndü. (Bu geri dönüşte bonservis bedelinde yaşanan 1 Milyon €’luk kusuru kapatmak için insanların onun resminin piksellerini satın alacağı bir internet sitesi oluşturdu, Efsane Alman yarış pilotu Michael Schumacher’in de birkaç piksel satın aldığı biliniyor.) Köln’de geçen ilk sezonunda futbola dönüşte rehabilitasyon dönemi geçiren Podolski bu sezon sadece 3 gol atabildi. 2010-2011 sezonunda 13 gol atarak yeniden yukarı ivmelenen Podolski kariyerindeki 50. golünü de bu sezon atmış oldu. 2011-2012 sezonunda da 18 gol atarak kendini yeniden ispat eden Podolski’nin bir sonraki durağı ada oldu. 15 Milyon € bedelle Arsenal’a transfer olan Podolski ilk sezonunda 16 gol, 11 asistlik bir performans sergileyerek kariyerinin zirvesine ulaştı. Arsenal’de başarılı geçen sezonların ardından Inter’e kiralanan Podolski Inter dönüşü 2015’de Galatasaray’a transfer oldu.


Türkiye’de geçen yıllarında öğrendiği birkaç Türkçe kelimeyle kurduğu cümleler, çaya olan sevdası ve Galatasaray’ın ekonomik ve sportif anlamda zor bir dönemden geçtiği sıralarda sahadaki hırsı, arzusu Podolski’nin Galatasaray taraftarının sevgilisi olmasına yetti. Galatasaray’da en unutulmaz, kıymetli başarısıysa; Avrupa Kupaları’ndan 1 yıl men cezası alan kulübün ligi Avrupa Kupaları’na katılmaya hak kazanamayacak bir seviyede tamamlanması ve cezanın 1 yıl daha uzamamasının tek yolunun ezeli rakip Fenerbahçe’yle oynanacak ZTK finalinin kazanılmasıydı ve Podolski bu maçta attığı golle maçı ve kupayı kazandırdı. Kulübün Avrupa Kupaları’ndan 1 yıl men cezasının uzamasını engelledi.

Türkiye macerasından sonra Japon ekibi Vissel Kobe’ye transfer olan Podolski, Japonya’da geçen yılların ardından tekrardan Türkiye’ye, Antalyaspor camiasıyla dönüş yapmış oldu. Ayrıca Lukas Podolski, Köln ile yaptığı sözleşmeyle birlikte profesyonel futbolculuk kariyerine son verip, antrenörlük kariyerine başladığı zaman FC Köln’de eğitim ve görev almaya başlayacak.


Alman Milli Takımı ve Podolski

Lukas Podolski çifte vatandaş olmasına rağmen milli takım seçiminde tercihini Almanya’dan yana yapmıştır. Bu arada Polonya Milli Takımı idarecileri Podolski Alman Milli Takımı’nı seçince Podolski’yle iletişime geçti. (Bu vurdum duymazlık maalesef bize pek yabancı değil, kulağımız alışık böyle olaylara)

Euro 2004’te Alman Milli Takımı’nın en genç oyuncusuydu. 2006 Dünya Kupası’nda gösterdiği performansla Dünya Kupası en iyi genç ilk 11’ine seçildi. Euro 2012’de Alman Milli Takımıyla 100. maçına çıkan Podolski 22 Mart 2017’de İngiltere’yle oynanan maçla birlikte Alman Milli Takımı’ndan emekliliğe ayrıldı.

  

Futbol Dışı Yaşam

Lukas Podolski iyi bir futbolcu olmasının yanında, bilinçli de bir insan. Kendisinin olan Lukas Podolski Spor ve Eğitim Vakfı’yla evrensel çapta sosyal faaliyetler yürütüyor. Ayrıca Podolski 2018’de Köln’de Mangal Döner adlı kebap dükkanı zincirini açtı. Açılış gününde yüzlerce Podolski hayranı döner yemek için sıraya girdi.

2021 yılına Alman Futbolu ve FC Köln tarihi için, hem de kendi adıma çok değerli bir insanın hayat ve kariyer hikayesini sizlere anlatarak başladım. Bütün Alman Futbolu okurlarının yeni yılını kutluyorum. Sağlıklı ve mutlu bir yılımız olsun…

Yorumlar