Almanya'da teknik direktörler için ödenen en yüksek bonservisler

Almanya'da teknik direktörler için ödenen en yüksek bonservisler


2021 Nisan ayının ortalarında Eintracht Frankfurt'un başarılı teknik direktörü Avusturyalı Adi Hütter'in sezon sonunda Borussia Mönchengladbach'a geçeceği duyurulduğunda bir rekor kırılmıştı. Bu rekor, Almanya'da bir teknik direktör için ödenen en yüksek bonservis ücretiydi. Borussia Mönchengladbach bu transfer için E. Frankfurt'a tam 7,5 milyon € ödemeyi kabul etmişti.

Bu olay henüz soğumadan ve Adi Hütter kırdığı bu rekorun tadını çıkaramadan aynı alanda başka bir rekor kırıldı geçtiğimiz günlerde; Bayern Münih, Hansi Flick'ten boşalacak göreve Julian Nagelsmann'ı getirebilmek için RB Leipzig ile sıkı bir pazarlığa girişmiş ve sonunda 33 yaşındaki Nagelsmann için 15 milyon € ödemeyi kabul etmişti. Cümlenin son kısmını alıp futbolla çok ilgili olmayan birine söylesek muhtemelen Bayern Münih'in 33 yaşındaki bir futbolcuyu transfer ettiğini düşünebilir.

Futbolcular için ödenen bu rakamların artık Almanya'da teknik direktörler için de ödenmesi Almanya'nın sadece saha içinde "farmer" olmadığını, saha kenarında da müthiş bir teknik cevhere sahip olduğunu gösterdi. Yoksa yakın zamanda futbol dünyasında "teknik direktör transferlerini" mi göreceğiz?

Aslında Hütter ve Nagelsmann için ödenen bu ücretler ne ilkti, ne de son olacak. Hadi Almanya'da yakın zamanda hangi takım hangi teknik direktör için ödemeler yapmış, inceleyelim.


* Kaynak: transfermarkt

Yorumlar