Avrupa kupalarına gidecek son takım nasıl belirleniyor?

Avrupa kupalarına gidecek son takım nasıl belirleniyor?


Son birkaç yıldır sezon sonu yaklaştığında Avrupa kupalarına yerel kupa kontenjanından kimin nasıl faydalanacağı konusunda belirsizlik yaşandığına şahit oluyoruz. Bu konuyu Almanya özelinde sizlere anlatalım istedik...

Bildiğiniz gibi birkaç sene öncesine kadar DFB Pokal'ı kazanan takım Avrupa Ligi'ne direkt, eğer kazanan takım lig sıralamasında zaten Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanmışsa, onun yerine finalist takım Avrupa Ligi'ne gidiyordu. Ancak bu durum birkaç senedir böyle değil. UEFA Komitesi 2013'yılında Dubrovnik'te yaptığı toplantı sonucunda 2015'ten itibaren bu kuralda önemli ve bir o kadar da kafa karıştırabilen bir kural değişikliğine gitti.

Nereden başlamalı?

Öncelikle Almanya'nın UEFA Puan sıralamasına göre Avrupa'ya 7 tane takım gönderme hakkı olduğundan başlasak daha sağlıklı olacak. Peki, internet sitelerinde puan durumuna baktığınızda genelde ilk 6 takımın Avrupa'ya gideceğini görüyorsunuz. Peki 7. takım nerede? İşte o takım da DFB Pokal'ı kazanan takıma göre değişlenlik gösteriyor.

Peki DFB Pokal'ı kazanan takım zaten Avrupa kupalarına katılıyorsa...

İşte o zaman yukarıda dediğimiz gibi kupa finalisti yerine ligde 7. sırayı alan takım gidiyor. (2015'ten beri bu böyle)

Konferans Ligi turnuvası olmadan önce 4 takım Şampiyonlar Ligi'ne, 3 takım da Avrupa Ligi'ne katılıyordu. Ancak UEFA'nın Konferans Ligi'ni duyurmasından sonra UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 3 takımdan 1 tanesi Konferans Ligi'ne katılacak. 4+2+1 şeklinde...

Gerçek ortamla örneklemek gerekirse, DFB Pokal'ı 2. Bundesliga ekiplerinden Holstein Kiel kazanırsa ligdeki ilk 6 takım ve H. Kiel Avrupa kupalarına katılacak. Holstein Kiel Avrupa Ligi'ne grup aşamalarından katılırken, 5. sıradaki takım da Avrupa Ligi'ne grup aşamalarından, 6. olan ise Konferans Ligi'ne katılır.

Peki kupayı RB Leipzig ya da Borussia Dortmund kazanırsa ne olur? 31. hafta itibariyla RB Leipzig %100 olarak Avrupa kupalarına katılacak, (yani ilk 6 garanti) B. Dortmund'un ise matematiksel kesinliği olmasa da, ilk 6 içinde bitirmesi bekleniyor. Bu durumda ligi 7. sırada bitiren takım Konferans Ligi'ne, 5. ve 6. bitiren ise Avrupa Ligi'ne katılır.

Peki kupayı Borussia Dortmund kazanır, ancak ligi 6. sırada, yani Konferans Ligi potasında bitirirse ne olur? 5. sıradaki takım ve Borussia Dortmund Avrupa Ligi'ne katılırken, 7. olan takım Konferans Ligi'ne katılır.

Peki kupayı Borussia Dortmund kazanır, ancak ligi 7. sırada, yani Avrupa kupaları potası dışında bitirirse ne olur? Aslında bu örnek H. Kiel örneği ile %100 aynı. B. Dortmund Avrupa potası dışında kaldığından ve  kupayı kazandığı için direkt Avrupa Ligi'ne giderken, 5. sıradaki takım Avrupa Ligi'ne, 6. olan ise Konferans Ligi'ne katılır.

Özetlersek kesin olan 3 kural var:

1- Almanya'dan her koşulda 7 takım Avrupa'ya gider
2- 4 takım Şampiyonlar Ligi'ne, 2 takım Avrupa Ligi'ne ve 1 takım da Konferans Ligi'ne katılır.
3- Kupayı alan takım Avrupa potası dışında ligi bitirmiş ya da Avrupa Ligi'nden daha düşük olan Konferans Ligi (6. sıra) seviyesinde bitirdiyse direkt Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanır.

Yorumlar