Bundes Notları - 3

Bundes Notları - 3


Leverkusen İngilizce Twitter hesabının paylaştığı vidyoda olduğu gibi, Bayern'in 8. şampiyonluğu için yazılacak övgü veya güzelleme yok pek. Flick zaten yeterince anlatıldı diye düşünüyorum, gelecek sezonki yapılanması sonrasında kariyerinin ilk tam sezonunu izleyip daha iyi bir not verme şansımız olacak. Hele ki bu Alaba gidecek mi, Thiago'nun durumu ne, Coutinho n'olacak vesaire gibi bu sezon ortasında pek düşünmek zorunda olmadığı şeyleri yaz boyu düşünüp, üstüne de garip formatlı Şampiyonlar Ligi'ni oynayıp, yeni sezona başlasın bakalım. Yalnız şunu söylemek lazım, Flick bir konuda aşırı şanssız. Şu anda oynanıyor olsaydı Şampiyonlar Ligi, Bayern bam-güm alırdı kupayı. 2 ay sonra kim öle kim kala.

 

Bundesliga 2'nin şampiyonu Arminia Bielefeld'i anlatmak lazım biraz. En son 11 sene önce Bundesliga'da oynayan, o sezon 4 galibiyet alıp korkunç bir şekilde ligden düşen. Üstüne iki sezon sonra Bundesliga 2'de de 4 galibiyetle sonuncu olup ligden düşen, yıllar içinde 2 kez Bundesliga 2'ye çıkıp, 2 kez üçüncü lige düşen ve sonunda Uwe Neuhaus önderliğinde, Sven Schipplock'u bir kenara ayırırsanız Bundesliga tecrübesi toplam 32 maç olan bir kadroyla, sezonun en istikrarlı takımı olarak şampiyon olmayı başardılar. Hamburg ve Stuttgart gibi aslında Bundesliga standardında bir kadroya sahip olan iki takımı neredeyse yanlarına bile yaklaştırmadan hem de.

 


Takım oldukça enteresan. Sabit bir oyunları var, iç saha ve dış saha fark etmiyor. 4-1-4-1 diziliyorlar. Çok iyi ve dikkatli savunma yapıyorlar, kanatları beklerle çoklayıp orta sahadaki 1 ile – ki genellikle Prietl – en uçtaki golcü Klos'un arasındaki dört oyuncuyu sürekli gezdiriyorlar. Orada Hartel hücumdaki oyun kurucu rolünde ki bu sezon 10 asist yaptı zaten. Diğer yandan 2011 yılından beri takımda olan ve daha önce hayatında hiç Bundesliga görmemiş 32 yaşındaki forvet Klos ilk kez bu seviyede 20 atmayı başardı. Takım kendi yarı alanından sabırlı paslarla çıkıyor, rakibi üzerine çekip Klos'u da stoperlere zimmetleyip kenarlardan harika şekilde arkaya sarkıyorlar. Bir dip not daha 60 yaşındaki teknik direktör Uwe Neuhaus da yine kariyerinde ilk kez Bundesliga'da olacak. Arminia gelecek sezonun “underdog” severleri için bayağı önemli olabilir. Tabii kadro kalitesinin biraz artması gerekecek.


Bu Hamburg dediğiniz takım eşşek abi. İki ş ile yazılıyor. Yani cidden Stuttgart da Hamburg da çıkmamalı üst lige. İkinci sırayı Heidenheim alsın. Play-Off'u da bunlardan biri oynayıp elensin. Adam olmaz bunlardan.  Pazar Heidenheim deplasmanındalar. Sanıyorum Dieter Hecking yine aynı kadroyu çıkarıp farklı sonuç bekleyecek. Sürekli aynı 11, sürekli aynı dakikada aynı değişiklikler ve farklı sonuç bekleyen bir teknik direktör. Yani takım çok iyidir Arminia gibi, aynı 11 ve aynı maç planıyla çıkarsın. Ya da rakip birebir aynıdır – ki imkanı yok – yine aynı şey. Fakat ne takımın iyi gidiyor, ne bir rakip diğerine benziyor, bu neyin takıntısı?

 

Çarşamba günü Frankfurt – Schalke anlattım. Psikolojik yardım alıyorum. Kaçın kurtarın kendinizi oradan Ahmed ve Ozan.

Leipzig ve Dortmund “Ulan madem Bayern şampiyon oldu, şöyle bi eğlendirelim milleti” diyerek düşme hattını ateşe verdiler. Uwe Rösler geldiğinden beri Düsseldorf eğlenceli oynuyordu zaten, Leipzig de Pandemi dönüşü öylesine devam eder gibi oynuyor ligin sonuna kadar. Mainz yırttı gibi gözükse de, hafta sonu Werder'e yenildikleri an son maçlar tam manasıyla şov oluyor. Burada bir noktaya dikkat çekmek isterim; son 10 yılda Werder'in 60+ gol yemediği sadece 3 sezon var. Bunların çoğunluğu da 65 gol üstü. Bir kulüp yıllardır düşmek için elinden geleni yapıyor fakat düşemiyorsa futbol tanrılarının onları artık ödüllendirmesi gerekir.

 

Enteresandır, Paderborn 4 galibiyetteyken düşmeyi garantiledi. Baktım son 20 yılda lig sonuncusu 7 kez 4 galibiyette kalmış. Bir de not, Play-Out sistemi geldiğinden bu yana en yüksek baraj 37, en düşüğü ise 27 olmuş. Ortasında bir yerde bitecek gibi bu sezon.

 

 

Konferenz geliyor. En sevdiğimiz.

 

Yorumlar