Bundesrapor 22/23 #10

Bundesrapor 22/23 #10


Haftanın Maçı

Pazar maçları arasından belki de zevkli geçmesi en düşük beklentili maç Köln - Augsburg, mücadele gücü ve oyunun iki taraf arasında gidişi ile izleyenlere keyif verdi. Kağıt üzerinde Union-Dortmund veya Bayern-Freiburg daha çok taktiksel derinlik vaat eden maçlar olsa da hem Union ve Bayern rakiplerine pek şans tanımadı. Augsburg maçına gelirsek, sezonlardır oyunu pek sevilmeyen, hücumda da sezonun 3te 1'inde etkisiz olan Augsburg'da bu sezon Maassen hücum oyuncularını daha iyi kullanıyor. Önde aktif yapılan pres bazen kalabalık ve riskli. Dolayısıyla ya kazanılan topları gole çevirecekler ya da kaybettiklerinde hızlı geriye koşacaklar. Ama bu hafta defanstaki müdahaleler oldukça cılızdı ceza sahası içindeki topları uzaklaştıramayan savunma oyuncuları üzerine Köln atak oyuncularının da pozisyonlarını bozamadı. Dortmund'dan kadroya katılan Tigges attığı iki golde de doğru zamanda doğru yerdeydi ve Augsburg defansının misafirperverliği sayesinde Gikiewicz'in koruduğu kalenin ağlarını çok rahat havalandırdı. 

Haftanın Takımları

Oyunu oldukça defansif ve konzervatif olan Union, futbol kamuoyunun eleştrilerini toplasa da an itibari ile en yakın rakibi BAYERN'in evet Bayern Münih Futbol Kulübü'nün 4(DÖRT) puan önünde lider. 10 haftada 6 gol yiyerek de bu alanda ilk sıradalar. Yemeyen ve çalışan takımda Urs Fischer Avrupa arenasında her ne kadar ligdeki "dominantlığını" sergileyemeseler de ligde peri masalı yazmaya en yakın adaylar. Yazın Awoniyi ve Prömel'i kaybetmelerine rağmen Siebatcheu ve Haberer hamleleri ile sezona daha güçlü girdiler. Kalede Rönnow bu hafta devleşti. Freiburg'da sonradan oyuna girerek süre alan Haberer hem Kobel'in hatasında hem de uzaktan vurduğu ip gibi giden şutla Bayern sonrasında akla gelen en büyük takım Dortmund'u mağlup etti. Orada ne kadar otururlar bilinmez ama bu birkaç haftalık sekans bile kendi tarihleri için çok büyük. Çok yakın zamanda bu Doğu Alman kulübünün taraftarının stad inşası hikayesi vb. gibi hikayeleri kendi medyamızda da sayfa sayfa görebiliriz. Ama almanfutbolu.com okuyucuları bu gidişata zaten hakimler. 

Haftanın Oyuncusu

Magazinsel olaylarla çalkalanan Stuttgart, Matarazzo'nun gidişi sonrası ilk maçını kazandı. Rakip Bochum bu sezon ligin zayıf halkası denebilir. Buna rağmen geçtiğimiz sezonlarda sakatlıklar ve legal süreçler sebebi ile (Menajeri sebebiyle sahte kimlik bilgileri ile bir süre oynadı) çok maç kaçıran Silas bu hafta attığı 2 golle takımının galibiyetine en önemli faktörlerdendi. 19/20 ve 20/21 sezonlarındaki performansına ulaşırsa bu sene Stuttgart için en büyük kazanım olabilir. 

Haftanın Genç Oyuncusu

Freiburg iyi bir maç çıkarmasa da Alphonso Davies'in sol kanattati inanılmaz ofansif oyununa pay vermek gerek. Birçok sol açıktan daha fazla katkı vererek ileri çıkamayan Freiburg'u kendi yarı alanına daha da hapsetti. Maç içerisinde 36 km/h'a ulaşarak da nasıl insanüstü biri olduğunu gösterdi. 


Haftanın Olayı

Bundesliga izleyicileri bu hafta 37 gol izlediler. Defans konusunda pek çok takımın sınıfta kaldığı haftada izleyiciler için bu faktör pek de önemli değil hatta yeni jenerasyon futbol izleyicisi oyunların yavaş veya olaysız olduğunu düşünürken ligin bu hali daha çok ilgi çekebilir. Savunma hatalarının yanında Frankfurt ve Bayern bu haftaki maçlarda hazırlanan pozisyonlarla da görsel olarak öne çıktılar. xG verilerine bakılırsa en alt sıralardaki takımların bile oranı maç başına 1'e yakın. Bu konuda malum canavar Bayern 24 golle lider ama işin ilginci xG tablosunda olan Union Berlin ligin gerçek lideri. Oyunculara bakıldığında ise RB Leipzigli Nkunku 7.28 xG ile lider. Daha detaylı bilgi aşağıda bulunabilir. 

https://understat.com/league/Bundesliga

Haftanın Bekleneni Veremeyenleri

Avrupa'da fırtına gibi esen Freburg heralde karışan valiz gibi Nantes deplasmanı dönüşü başka takımla karıştı. Bayern karşısına çıkan simalar tanıdık olsa da oyun olarak tanınmaz haldeydi. Teknik Direktör Streich bile bar bir iki ikili mücadeleye girseydik diyerek oyuncularını haklı biçimde yerdi. Sezon öncesi 3 kulvarda mücadele etmenin sonuçlarını herkes biliyordu. Hatta 4-0'lık maç sonrası kulüp yönetimi bu skorun Bayern maçı öncesi oluşturabileceği rehavetten endişeli olduklarını belirtmişti ve korkulan da başa geldi. Ritsu Doan yine göze çarpan isim olsa da o da Bayern defansı ile boğuşamadı. Sol bek ve kaptan Christian Günter hem defans hem de ofansta berbattı ve hatta kazanılan tek kontra atağı da amiyane tabirl ezdi. Taraftarların onlara sevgisinde bir değişiklik olmayacaktır ama onların taraftarlara kendilerini affettirmesi gerek. Keza deplasmanlarda kendilerine ayrılan alanı tamamen dolduruyolar ve buna Avrupa'daki uzak deplasmanlar da dahil. 


Yorumlar