Bundesrapor 22/23 #7

Bundesrapor 22/23 #7


Haftanın Maçı

Borussia Dortmund – Schalke

Schalkenin lige dönüsü ile Revier Derbisi de Bundesliga’ya döndü. Maç öncesi eski derbilerin benzerini birçok taraftar beklememiştir ama Schalke’nin direnci ve motivasyonu maç boyunca yüksekti. Ev sahibinin bir golle kazandığı maçta Dortmund aslında birçok kez Schwollow’un kalesini ziyaret ettiler. 17 kez kaleyi zorlayan Dortmund ancak genç yetenek Moukokonun son bolümdeki pozisyonu ile golü buldu. Schalke, Dortmund’dan daha fazla koşsa da fazla pozisyon üretemedi ve lige tekrar yükseldikleri sezonun ilk derbisini kaybettiler. İstekli oyunlarını üretimle birleştirirlerse ligde kalma şansları artabilir.


Haftanın Takımları

Bayern son yılların en kötü lig başlangıcını yapmış ve birkaç haftadır liderlik koltuğuna da oturamamıştı. Bu hafta da Augsburg’a kaybederek daha da uzaklaştılar. Enrico Maaßenin ekibi lige ağır bir Freiburg yenilgisi ile başlamıştı. Buna rağmen Şampiyonlar Ligi’nde esip gürlese de ligde galibiyete ulaşamayan Bayern’e karşı ikinci yarıda öne geçip skoru korumayı basardılar.  Diğer bir ilginç faktör ise golü atan isimdi keza Fenerbahçe’de istediği gibi bir sezon geçiremeyen ve taraftarları tatmin edemeyen Berisha, yeni takımında ligin son şampiyonunu yıkan golü atmış oldu. Bu galibiyetle de alt sıralardan uzaklaştılar.

Haftanın Oyuncusu

Rose Leipzig’e gelişi ile eski takımı Dortmund’a karsı 3-0 kazanmıştı. Bir sonraki maçını Dortmund’dan önceki takımı olan Gladbach’a ayni skorla kaybetti. Bu ilginç tesadüften öte hem skorerliği hem de sahadaki performansı ile Hofmann maçta daha fazla öne çıktı. Alman milli takımında da forma bulan oyuncu forma giydiği takımın son sezonlardaki performansı sebebiyle hakki verilmeyen oyunculardan. Orta sahadaki çalışkanlığının yanında hücumdaki etkinliği ile herkesin ihtiyacı olan bir profesyonel. 

Haftanın Genç Oyuncusu

Dortmund’da Haller’e maalesef kanser teşhisi konulması sonrası son dakika Modeste hamlesi bu haftaya kadar beklenen etkiyi veremedi ve bu hafta sahneye alt yapıdaki anormal istatistikleri ile a takım forması giymeden internette ünü yayılan Moukoko çıktı. Böyle önemli bir maçta skor bularak belki ilerleyen haftalarda Terzic’ten daha fazla süre alabilir.

Haftanın Olayı

Büyük turnuvaları kaçışı ve sakatlıkları ile kariyeri boyunca milli takımda şansı yaver gitmeyen Reus birkaç ay sonra baslayacak Katar’daki Dünya Kupası öncesi de sakatlık geçirerek sansını zorlaştırdı.

Haftanın Bekleneni Veremeyenleri

Sampiyonlar liginde Barcelona’yı deviren Bayern lige uluslararası imajını yansıtamıyor. Pozisyon bulmakta sıkıntı yasamayan Bavyeralılar gol beklentisine göre az skor buluyorlar. Lewandowski ile sözleşme uzatılmayıp gerçek bir 9 numara ile sezona başlanmayışını her fırsatta kamuoyu eleştiriyor.

Yorumlar