Bundesrapor 22/23 #3

Bundesrapor 22/23 #3


 

Haftanın Maçı 

Union Berlin – Leipzig 

Geçen sezonun Almanya Kupası Şampiyonu Leipzig, sezona istediği gibi başlayamadı. Stuttgart ve Köln gibi siklet olarak daha düşük rakiplerinden 1 puan koparabilen Tedesco, Union deplasmanından puansız döndü ki son 2 yılda oradan sadece Bayern ve Dortmund galip çıkabildi. Union Berlin geçen sezonda olduğu gibi topa pek sahip olmazken olduğu zamanlarda da efektif kontra ataklarla rakibi zorladı. Awoniyi gitse de Siebatcheu takıma çabuk adapte oldu ve Becker de daha ofansif bir rolde oynuyor. Leipzig’in ataklarını da efektif bir şekilde savuşturdular ama son dakikalardaki baskıyı 1 golle atlattılar. Urs Fischer’in takımı önceki sezonlarda elde edilen başarının tesadüf olmadığını bu sezon da kanıtlıyorlar. Oyun tipleri eleştiri alsa da eldeki oyuncularla iyi sonuçlar alıp finansal olarak da aşama kaydediyorlar.  

 

Haftanın Takımları 

Haftanın takımını erken bir golle Leverkusen’i soğuk duşa sokan Breitenreiter’in Hoffenheim’ı olarak seçtim. Sezona yeni bir teknik direktör ve önemli takviyelerle başlayan Hoffenheim Leverkusen deplasmanını 3 golle geçtiler. Leverkusen her ne kadar Elversberg’e elenmeleri sonrası oluşan şoktan çıkamasa da kadro kaliteleri gereği hala önemli bir ekipler. Ama defansları haftalardır evlere şenlik. Hoffenheim da bunu hızlı ve kurnaz oyuncuları ile kullandı. Yeni transferlerin yanında Skov ve Rutter’in performansı da bu sezon daha iyi ki Skov geçen sezon Hoeness’in planlarında pek yoktu. Breitenreiter’in elinde çok ofansif bir kadro var ve Raum’u kaybetseler de onun yokluğu başka bölgelerde kompanse edilebilir duruyor. Onların da defansı pek sağlam sayılmasalar da önemli bir deplasman galibiyeti aldılar.  

 

Haftanın Golü 

Baumgartner attığı şık erken golle takımını öne geçirdi. Golde Prömel ve Rutter’in de imzası var. Rutter’in attığı gol de izlemeye değer. 

 

 

Haftanın Oyuncusu 

Bayern her ne kadar bir anomali olsa da Mane başka bir boyut kattı. Lewandowski sonrası bulunabilecek en iyi alternatiflerden birini takıma kazandıran Kahn ve Salihamdzic’i -her ne kadar ben de dahil olsa da onun hakkında skeptik olsak da- tebrik etmek gerek. Klopp ve Liverpool onu bu sezon çok özleyecek gibi.  
 

Haftanın Genç Oyuncusu 

Bu sezon Modeste’in gidişi ile Köln’ün ofansif senaryosu merak ediliyordu. Baumgart Tigges takviyesinin yanında Jan Thielmann’ı da geçen sezon olduğu gibi bu sezon fazlasıyla kullanıyor. Genç oyuncu da Baumgart’ın verdiği şansı kullanıyor. Ayrıca Lüksemburglu Olesen de  bu hafta şans bularak antrenörünün gözüne girdi.  

Haftanın Olayı 

Geçen hafta Freiburg maçını son 15 dakikada çeviren Dortmund’a daha fenası bu hafta kendi evlerinde oldu. Geçen hafta son 15 dakikada iyi oyun ortaya koyan Dortmund bu hafta ikinci yarı kilidi aşsalar da son dakikalarda Bremen ataklarına karşı oldukça pasif kaldılar. Ceza sahasına atılan hem yerden hem de havadan uzun toplar savuşturulamayınca 3 puanı kaybettiler. 
 
Haftanın Bekleneni Veremeyenleri 

Leverkusen kötü defans performansının yanında hücumda da bu hafta efektif değildi. Seoane’nin geçen sene oynattığı oyun gereği herkes onları ilk 4 sıraya yazarken henüz puan alamadılar. Bochum’u da kötü başlangıç sebebi bu gruba alabilirdik ama karşılarında Bayern vardı ve ilk 2 hafta performanslarına bakınca farklı bir mağlubiyet beklenen bir sonuçtu. 
 

 

 

Yorumlar