Bundesrapor #3

Bundesrapor #3


Milli ara öncesini firesiz kapatan tek takım Wolfsburg olurken Freiburg ve Köln gibi sürpriz ekipler ilk haftayı üst sıralarda tamamladı. Fürth, Augsburg ve Hertha ligi geriden takip etmeye devam ettiler. Gladbach da bu gruba dahil olsa da oyunlarında umut kırıntıları var.

Haftanın açılışında Dortmund, Hoffenheim’ı son dakika dramaları sonrası geçti. Savunma hataları yine göze çarparken yerleşik savunmada golleri yediler. Bekler ve stoperler arası ceplere Hoffenheim yerleşerek fırsatlar yakaladı. Savunmadaki eksikler de geri dönene kadar puan bırakmaya devam edebilirler. Hoeneß ise bu hafta Kramaric ile geçen hafta yapmak istediklerini yapamadı ve Kramaric’e daha uçta görev verdi. Son dakikaya kadar da Dortmund’u tehdit etti. Dortmund’a savunma takviyelerinin zaruriliği bu hafta da dev puntolarla sahada okundu.

Köln’de Baumgart şaşırtıcı hücum oyunuyla bu hafta da galip geldi. Takıma giren yeni figürlerin katkısı çok büyük. Geçen sezonu Luzern’de kiralık olan Schaub, yine kiralıktan dönen Modeste ve Rapid’den transfer edilen Ljubicic ve Mark Uth Köln’ü 3 maçlık da olsa bir anda Avrupa potasına soktu. Bu performanslarının devamlılığı gelir mi bilinmez ama geçen seneki kadar alt sıralara yakın olmayabilirler. Geçen hafta galibiyetle tanışan Reis’ın ekibi Bochum lige alışma süreci bir süre devam edecek gibi. Fürth de bu konumda ama onların imkanları daha kısıtlı gibi duruyor keza Bo Svensson’un ve Mainz’ın bu haftaki kurbanları onlar oldular. Svensson mütevazı bir kadroyla oynanabilecek en iyi karşı presli hücum oyunlarından birini oynuyor ve aslında lige yeni çıkan, az imkanlara sahip takımlara ders niteliğinde bir ritim yakaladı.

Baden-Württemberg derbisinde Freiburg deplasmanda erken öne geçse de devre arasına girilirken Matarazzo’nun eksik kadrosu arka arkaya Freiburg defansında maç boyunca bir daha bulamayacakları fırsatları bulup bu sekansı iyi değerlendirdi. Orta sahalarındaki eksikler sebebiyle dirençten yoksun olan Stuttgart’ta stoperler umulmadık anda hücumda öne çıktı. Freiburg’da ise Jeong fırtınası eserken Nico Schlotterbeck bu hafta da yıldızını parlattı ve Flick’ten milli takım davetini de kaptı.

Geçen sezonun flaş takımı Frankfurt’ta Glasner hücumda problem yaşamaya devam ederken Bielefeld deplasmanında da 2 puan bıraktı ve Kramer de defanstaki stabil sert set oyununun yanında ileride son sezonun aksine hücumda etkili oldukları zaman dilimlerini çeşitlendirdiler. Kadro derinliğinin artması da bunda etken. Düşme hattında Augsburg’dan daha canlı duruyolar ki, Weinzierl bu hafta da Leverkusen’e farklı kaybetti ve ara öncesi dibe demir attılar. Seoane’nin atak oyunu daha geriden daha planlı bir görüntü verirken Gladbach performansını da devam ettirdiler.

Dibin bir diğer adresi Hertha’da Dardai’nin ekibi bu hafta da Bayern karşısında sürklase oldu ve maç boyunda rakibinin yarısı kadar pas yaparak ki bunlardan dikine ve proaktif olanları da fazla olmadığından ileride varlık gösteremediler. Eski öğrencisi Sabitzer’i de kadrosuna dahil eden Nagelsmann sağ bekte Stanisic’i zoraki kullansa da ondan da verim aldı. Bir diğer göze çarpan ise Musiala in – Sane out durumuydu. Sane geçen sezon da adından negatif bahsettirmişti ve onun adına sezon pek iyi başladı denemez. Önemli bir diğer nokta ise Sabitzer’in gelişi ile kulübeye başka kimin geçeceği.

Pazar günü ise geçen hafta Sommer ve defans hataları ile Leverkusen’e farklı kaybeden Gladbach, bu hafta da aynı hataları 1 ve 2 bölgeleri arasında sıklıkla yapınca Union Berlin’e kaybetti. Kulüp tarihinin en pahalı transferi ki, Avrupa’daki rakamlara göre oldukça cüzi bir ücrete temelli olarak Berlin’e taşınan Awoniyi, Kruse ile birlikte Doğu Almanya takımını ileriye götürmeye devam etti. Hütter değişikliklerle rüzgarı tersine çevirip özellikle son bölümde oyuna dahil olsa da süre yetmedi. Ofansif bir isim olan Netz’i de bu son bölümde değerlendirebilirdi ki Hertha’da sol açık olarak da oynadığı oldu.

Hafta kapanışında da ligin ön alan baskısında iki iyi takımı karşı karşıya gelse de skoru bulan Van Bommel’in Wolfsburg’u oldu. Leipzig defansı yağmalandıktan sonra yeni tandeme Haidara ve Tyler Adams’tan, bu iki oyuncunun ilerideki görevlerinden ötürü yeterli katkı gelmedi. Luca Waldschmidt’i de kadrosuna katan Van Bommel, Leipzig karşısında özellikle 2. yarıda bolca boşluk bulurken soldan Rousillon da sağ bek Mbabu kadar hücumda katkı verdi. Haftayı lider kapatsalar da Schlager’in sakatlığı tat kaçırdı ve uzun bir süre forma giyemeyeceğe benziyor. Milli aradan dönerken takımların yoğun yaz sonrası kayıpları artabilir. Dileriz ki bu yaşanmaz ve güzel bir sezon izlemeye devam ederiz.

Yorumlar