Köln Şehri ve FC Köln Tarihi

Köln Şehri ve FC Köln Tarihi


Köln… Almanya’nın dördüncü, Kuzey Ren Vestfalya’nın en büyük şehri. Kozmopolit yapısıyla Avrupa’nın kültür, bilim ve sanat da önde gelen şehirlerinden… Haydi gelin şimdi Köln'ü ve bu şehrin futboldaki markası FC Köln’ü tanıyalım.

ŞEHRİN KURULUŞU

Köln şehri MÖ 50 yılında Roma İmparatoru Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus tarafından Ren Bölgesi’ni Cermen Kabileleri’nden korumak için kurulmuştur. İmparator kolonize ederek kurduğu bu şehre İmparatoriçe Agrippina’nın adını  vermiştir. (Colonia Claudia Ara Agrippinensium) MS 425 yılında şehrin adı Latince’de koloni anlamına gelen Colonia olarak değiştirilmiştir. 12. YY’da Hristiyan dünyasında Kudüs, İstanbul ve Roma’nın ardından 4. kutsal şehir ilan edilmiştir. Şehrin en önemli simgesinin yapımı verilen aralarla birlikte 600 yıl süren Köln Katedrali’nin (Kölner Dom) temeli 1248’de atılmıştır.

ŞEHRİN KÜLTÜRÜ

Nüfusunun %10’u üniversite öğrencisi olan Köln’de ayrıca birçok göçmen de yaşamaktadır. Hatta Almanya’da en fazla Türk’ün yaşadığı şehir ünvanına da sahiptir. Nerdeyse bütün dinden insanların yaşadığı şehirde bir çok ibadethane de bulunmakta. Ayrıca Köln’de farklı temalarda onlarca müze bulunmaktadır. Şehrin en önemli kültürel özelliğide yılın bir çok ayında düzenlenen festivallerdir.

KOLONYA VE KÖLN

Tam bir kesinliği olmasada dünyada ilk kolonya üretimni 1690’da Köln şehrinde yaşayan tüccar Jean Paul Femin tarafından yapılmıştır. Bu tüccar yaptığı kolonyanın formülünü Giovanni Antonio Farina adlı kişiye bırakmış, o da yiğeni Giovanni Maria Farina’ya vermiştir.

Giovanni Maria Farina kolonya üzerine çalışmalar yapmış ve kolonyayı geliştirmiştir. Ürettiği bu kolonyaya “hoş lavanta suyu” adını vermiştir. XIX. yüzyıl başlarında kolonya yapımı Fransa’ya geçmiştir ve “Eau de Cologna (Kolonya suyu)” adı ile üretilmeyedevam etmiştir. Bu dönemde Fransız kralı Napolyon’da Kolonya suyu kullanmıştır ve Napolyon’un kullandığı formül günümüzde halen üretilmekte ve satılmaktadır. Bizlerin ise Kolonya ile tanışması Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Abdülhamit dönemindedir.

Şehrin kuruluşu, kültürü, isminin nerden geldiği, kolonya derken gelelim ana konumuza…

FC KÖLN

Köln’ün SpVgg 07 ve Kölner BC futbol takımının 1948 yılında Kölner BC başkanı Franz Kremer liderliğinde iki kulübün birleşmesiyle 1. FC Köln doğmuştur. Yeni kurulan bu takımın başkanlık koltuğunada Franz Kremer oturmuştur. Kulüp faaliyetine 16 Eylül 1923’de başlayan Müngersdorfer Stadion’da maçlarını oynamıştır. Stadyum 1975 yılında yeniden yapılmıştır. Bugün kullanılan stadyum (Rhein Energie Stadion) 31 Ocak 2004’de inşaası tamamlanmış ve açılmıştır.

MASKOT – KEÇİ HENNES

FC Köln’ün armasında da bulunan keçi; Hennes’dir. İlk keçi Hennes Köln’ün en popüler karnavalı Kölle Alaaf “Köln Karnavalı”nda şehir sanat direktörü Carol Williams tarafından espri niyetiyle hediye edilmiştir.(1950) Hennes’in ismi kulüp tarihinde önemli bir yeri olan teknik direktör Hennes Weisweiler'den gelmektedir. Hennes’in ölümüyle yerine gelen keçilerin ismi de Hennes olarak devam etmiş ama yanlarına numaralar eklenmiştir. Keçi Hennes’ler oynanan her maça gelmişlerdir. Ta ki bugünlere kadar… Güncel Maskot 9. Hennes koronavirüs önlemleri kapsamında stadyuma bu aralar gelemiyor.

İLK ŞAMPİYON

Bundesliga’nın 1963 yılında kurulmasıyla ligde yarışan 16 takımdan biri olan FC Köln ilk sezon (1963-1964) şampiyon olarak tarihte ilk Bundesliga şampiyonu ünvanını kapan futbol külübü olmuştur.

1964-1965 sezonunda o dönemki ismi Şampiyon Kulüpler Kupası’nda çeyrek finalde İngiliz temsilcisi Liverpool ile karşılaşan Köln ilk iki maçı 0-0 tamamladı. Oynanan üçüncü maçında 2-2 tamamlanmasıyla turu geçen hakem tarafından yapılan para atışıyla belirlendi ve Köln, Liverpool’a elenmiş oldu.

MODERN FUTBOL

Futbol’da modern bir anlayış ortaya koyma idealinde olan FC Köln Rolf Herrings’i kaleci antrenörü olarak göreve başlattı ve bunu Almanya’da ilk yapan kulüp oldu. Yapılan bu yatırım sonucunda o günden, bugüne Köln’ün yetiştirdiği kaleciler isimlerinden hep söz ettirdiler.

Köln’ü kuran ve masal gibi yıllar yaşatan Franz Kremer 1967 yılında vefat etti. Bundesliga’da kuruluş sezonunda şampiyon olmayı başaran Köln, ilk DFB Pokal kupasınıda Franz Kremer’in ölümünden bir yıl sonra 1968’de müzesine koydu.

1977-1978 sezonunda Köln ikinci Bundesliga şampiyonluğunu kazandı. Köln’ün tarihindeki önemli bir dönemde 1981’de yaşandı. Şampiyon Kulüpler Kupası’nda 2. Tur’da ilk maçta Barcelona’ya 1-0 yenilen Köln, ikinci maçta Barcelona’yı 4-0 yendi ve tur atladı. Sezonun devamında Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finale kadar yükselen FC Köln kupayı kazanacak olan ekip Ipswich Town’a elendi.

GERİLEME DÖNEMİ BAŞLIYOR

1997-1998 sezonunda FC Köln kulüp tarihinde ilk kez küme düştü. 1999-2000 sezonunda 1.Bundesliga’ya yükseldi. 2001-2002 sezonunda 1034 dakika gol atamayarak acı bir rekor kırdı. 2003-2004 sezonunda Lukas Podolski ve Sinkiewichz gibi gençlerle yeni bir yapılanmaya girmeye çalışan FC Köln başarılı olamadı ve yeniden kümeye düştü. 2004-2005 sezonunda yeniden Bundesliga’ya yükselen  Köln, 2005-2006 sezonunda tarihinin en kötü başlangıçlarından birini yaptı ve küme düştü. Köln bu tarihlerden itibaren sürekli yükselen ve düşen bir takım haline geldi ve “Asansör takım” ünvanını aldı.

2017-2018 sezonunda Peter Stöger yönetiminde yıllar sonra UEFA Avrupa Ligi’nde yarışma fırsatı yakalayan FC Köln bu sezonda da küme düştü ve bir sonraki sezon yeniden Bundesliga’ya yükseldi. 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarını Bundesliga’da oynayan FC Köln bu haftalarda 2021-2022 sezonunda 2. Bundesliga’da olmamak için mücadele ediyor.

Yorumlar