Ömer Erdoğan'ın Sport1.de Röportaj Çevirisi

Ömer Erdoğan'ın Sport1.de Röportaj Çevirisi


Sport1.de sitesinde yayınlanan gazeteci Reinhard Franke'nin Hatayspor teknik direktörü Ömer Erdoğan ile yaptığı röportajı sizler için çevirdik.

Teknik Direktör Ömer Erdoğan, Hatayspor ile Süper Lig'i salladı, Erdoğan SPORT1'e Jürgen Klopp ve Thomas Tuchel'in kendisini nasıl şekillendirdiğini açıkladı. Hatayspor şu anda yeni bir takım olarak Türkiye ligini karıştırıyor. Kulüp, tarihinde ilk kez Süper Lig'de oynuyor ve şu anda beşinci sırada. Başarının babası: Ömer Erdoğan.

43 yaşındaki teknik adam kariyerinin ilk üç yılını Almanya'da Hessen Kassel ve FC St. Pauli formasıyla, kalan 15 yılı ise Türkiye'de forma giyerek geçirdi. Aktif futbolculuk kariyerinin ardından orada antrenör olarak çalıştı. Erdoğan Kassel'de doğdu.

Erdoğan, SPORT1'e verdiği demeçte, "Almanya'da büyümek bana çok yardımcı oldu çünkü Almanya'daki zamanlarımdan edindiğim deneyimleri eğitmen olarak işime dahil edebiliyorum. Alman erdemleri ile Türk tutkusunun karışımı onu heyecanlandırıyor."

Oyunculuk kariyerinin en önemli yanı kesinlikle Bursaspor ile şampiyonluk kazanmasıydı. O zamanlar takımın kaptanıydı ve kulüp tarihindeki ilk şampiyonluk unvanıydı.

2010'daki bir diğer önemli olay ise, Berlin'de Alman milli takımına karşu Türk milli takımıyla Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynadığı maçtı. Türkler, aralarında Halil ve Hamit Altıntop kardeşlerin ve Nuri Şahin'in bulunduğu Guus Hiddink'in ekibiyle maçı Almanya'ya 3-0 kaybetti.


"Değişim benim için kolay olmadı"

Üç yıl sonra Erdoğan aktif kariyerine son verdi ve futbol antrenörü olarak eğitimine başladı. Yardımcı antrenör olarak ilk deneyimini kazandıktan sonra bir yıldır teknik direktör olarak görev yapmaktadır. Erdoğan, "Türk kökenim olmasına rağmen geçiş benim için kolay olmadı. Almanya'da okula gittim ve kariyerim nedeniyle Türkiye'ye geçtim. Şimdi buraya yerleştim ve kendimi çok rahat hissediyorum. Tüm ailem Türkiye'de yanımda ve eğitmen olarak çalışmaktan gerçekten keyif alıyorum."

Gençlik çalışmaları açısından Türkiye ile Almanya arasındaki farklar nelerdir?

Erdoğan, "Almanya'daki koşullar Türkiye'den çok daha iyi. Almanya'daki altyapı çok yüksek seviyede, bu nedenle Türk kulüplerinin hala yakalaması gereken şeyler var ancak buradaki koşullar da iyileşiyor. Artık Avrupa'da iyi kulüplerle sözleşmesi olan bazı genç Türk yetenekler var."

...ve Süper Lig yine giderek daha fazla ilgi odağı haline geliyor. Mesut Özil'den Fenerbahçe transferi de bunun ispatı. "O burada bir süperstar ve kalitesiyle ligi zenginleştirecek. Ayrıca artık lige daha fazla ilgi gösterecek bir hayran kitlesi var. Burada böyle bir oyuncuya sahip olmak lig ve ülke için çok iyi" diyor. Erdoğan.

Erdoğan: "Klopp sarhoş edici"
Erdoğan'ın Jürgen Klopp ve Thomas Tuchel'i gözlemlemesi, antrenör olarak gelişiminde de onun için çok iyiydi.

"Dortmund'da geçirdikleri süre boyunca ikisini de ziyaret edebildim. Onlar Avrupa'nın en iyi beş futbol hocası arasındalar. Onlardan çok şey öğrenebildim - özellikle de oyuncularla iletişim ve antrenman söz konusu olduğunda." diyor. Klopp'un oyuncularla iletişimi "sarhoş edici" ve Erdoğan için rol modeli oldu. "Tuchel, çok mükemmeliyetçi ve taktik olarak çok iyi, biraz farklı bir tür."

Erdoğan, Tuchel'in insani açıdan zor kabul edildiğine katılmıyor. "Onun hakkında olumsuz bir şey söyleyemem." diyen Erdoğan, şu anda PSV Eindhoven'da teknik direktörlük yapan Roger Schmidt hakkında da kötü bir söz söylemiyor.

Erdoğan, "Roger Schmidt, Leverkusen'i ziyaret ettiğimde beni çok iyi karşılayan harika bir insan. Zamanını aldı" diye hatırlıyor Erdoğan. "Bence oyun fikri olağanüstü ve takımlarının nasıl futbol oynamak istediklerine dair çok net fikirleri var."

Son olarak, Lucien Favre'nin Dortmund'daki durumunu değerlendirdi ve çok heyecanlandı: "O bir mükemmeliyetçi. Her küçük şeyi geliştirmeye çalışıyor. Bana takılan şey, oyuncularını antrenmanda geçmesi."

Almanya'ya dönüş planlandı
Erdoğan için kesin olan bir şey var, Almanya'ya geri dönmek istiyor. "Geri dönmek hedeflerimden biri çünkü benim bakış açıma göre Bundesliga Avrupa'nın en iyi üç liginden biri. Bu bana çok ilgi çekici geliyor."

Onun için "Almanya'ya taşınmak çok önemli değil, kulübe uygun olmalı ve proje onunla özdeşleşebileceğim kadar ilginç olmalı."

Borussia Mönchengladbach gelecek sezon için yeni bir teknik direktör arıyor. Bu böyle bir proje olur mu?

Erdoğan, "Gladbach büyük bir kulüp - harika eğitim tesislerini görme fırsatım oldu" diyor. "Hayranların yarattığı atmosferi de canlı olarak deneyimledim, bu çok özel bir şey." Ek olarak, kulüp "güçlü bir spor direktörü ile çok iyi yönetiliyor. Gençlik departmanı da çok iyi durumda. Son yıllardaki başarı, küçük krize rağmen kulübü haklı gösteriyor."

Yorumlar