ÖZEL - Joe Bryant Röportajı

ÖZEL - Joe Bryant Röportajı


Alman takımları başta olmak üzere futbol statlarını Lego parçalarıyla birebir yapan ve en son geçtiğimiz günlerde Borussia Dortmund'un stadı olan Signal Iduna Park'ı yapan 12 yaşındaki İngiliz Joe Bryant ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajı yayınlıyoruz. Kendisiyle iletişime geçmemizde yardımcı olan Joe'nin babası Phil'e özel teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Joe Bryant'ı takip etmeyi unutmayın!

Twitter: https://twitter.com/AwayDayJoe_

YouTube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCH_-v0zH2yHQ9eK0FdwUCzg


- Joe kimdir? Kendinden kısaca bahseder misin?

Benim adım Joe Bryant. 12 yaşındayım ve İngiltere'de Londra'nın 40km güneyindeki Crawley kentinde yaşıyorum. Favori futbol takımım Ipswich Town.

- Çocukken birçoğumuz lego ile oynamıştır ama sanırım kimse senin kadar güzel bir iş ortaya çıkarmamıştır. Lego sevgini futbolla nasıl birleştirdin?
5 yaşındayken lego ile oynamaya başladım ve o zaman lego figürleriyle futbol tribünleri yapmaya başladım. Kendi lego stadyumlarımı inşa etmeye başladım. 9 yaşındayken Türkiye'ye tatile gittim ve orada birçok Alman futbol taraftarı ile tanışıp onlarla Bundesliga maçları izledim. O zamandan sonra Lego ile Bundesliga takımlarının stadyumlarını inşa etmeye karar verdim.

 
- Büyüdüğünde hangi mesleği icra etmek istiyorsun? Eğer mimarlık dersen bu benim için sürpriz olmaz :)
Henüz gerçekten bilmiyorum. Birçok insan futbol stadyumları inşa etmemi veya Lego için çalışmam gerektiğini düşünüyor. Bence her ikisi birden güzel olurdu.


- Neden Alman takımlarını seçtin? Senin için Almanya veya Alman futbolunun özel bir sebebi var mı? İngiltere'de yaşıyorsun ve Alman futboluna özel ilgi duyuyorsun.
- Sadece Alman futbolunu seviyorum. Taraftarları İngiltere'dekilere göre daha gürültülü stadyum atmosferi çok daha iyi. Futbol daha heyecanlı ve kulüpler daha misafirperver. Almanya'daki stadyumları seviyorum çünkü benzersizler. İngiltere'de çoğu stadyum birbirine benziyor. Ama Almanya'nın stadyumları farklı türden. Mesela Dortmund'un stadyumundaki sarı renkli kuleleri veya Köln'ün stadyumundaki asma köprüleri Lego'da yapmak çok daha havalı.- Hangi Alman takımlarının stadyumlarını yaptın? İlk yaptığın stadı hatırlıyor musun?
Lego ile 13 Alman takımının stadyumunu yaptım. Mönchengladbach, Köln, Schalke, Leverkusen, Nürnberg, Mainz, Augsburg, Bremen, Bochum, Hertha Berlin, Freiburg, Stuttgart ve şimdi de Dortmund. Mönchengladbach ilk yaptığım stadyumdu ama o zaman 9 yaşımdaydım ve şimdikiler gibi çok iyi değildi. O zamandan beri çok şey öğrendim ve çok daha fazla detay koyabiliyorum stadyumlara. Dortmund'un stadı diğerlerine çok daha fazla detay içeriyor.


 

Küçük bir not!
Yukarıdaki fotoğrafta stadın yönetim giriş kapısının önündeki (tam ortada) sarı-siyah kıyafetli lego figürü Alman futbolu hesabının kurucusu, yani benim :) ( https://twitter.com/ricinus_ )

Kendisine inşaya başlamadan önce stadyumun belirgin yerlerinin fotoğraflarını ilettiğimde anı olarak beni de oraya yerleştireceğini söylemişti. Kendisine tekrar teşekkür ederim. Fotoğrafın orijinali aşağıdadır.
- Bazı kulüpler seni stadyumda ağırladı. Hatta bazıları yaptığın stadyumları müzesine bile koydu. Yanlış mı hatırlıyorum? Kulüplerle iletişimin nasıl başladı? Sosyal medyada çok fazla güzel tepki alıyorsun. Bu senin yakın çevreni veya okulunu etkiliyor mu?
Evet, kulüpler tarafından maç izlemeye davet edildiğim için çok şanslıydım. Çok nazik ve cömertçe bir davranış. Kesinlikle harika bir deneyim. Beni davet ettikleri için onlara ne kadar teşekkür etsem az. Eğer bir kulüp stadyumu beğeniyorsa genellikle Twitter üzerinden iletişime geçiyor. Bu benim için eğlenceli bir hobi, herkes bunu seviyor gibi görünüyor ve kulüplerden birçok güzel yorum alıyorum. Son zamanlarda birçok kulüp Lego stadyumu müzelerinde, fan mağazalarında ya da VIP alanlarında muhafaza etmek istiyorlar. Bu çok güzel çünkü Lego stadyumun orada her zaman kalacağı anlamına geliyor. Arkadaşlarım Lego stadyumlarını YouTube üzerinde görüyor. İngiltere'de normal birisiyim. Almanya'da ise biraz daha fazla biliniyorum. Eğer bir Lego stadyumu ziyaret edersem birçok insan yanıma gelip selam veriyor ve fotoğraf çektirmek istiyor.
 
 
- Lego stadyumlarını bitirdikten sonra geri tekrar bozuyor musun? Bu kadar stadyumu nerede tutuyorsun?
Son zamanda yaptığım stadyumların çoğu kulüpler tarafından alınıyor ve sonsuza kadar Almanya'da duruyorlar. Bu benim için çok iyi çünkü onlar için en iyi yer orası ve herkes stadyumları görebiliyor. Mainz stadının Legosu stadyumda ana tribünün hemen arkasında duruyor ve herkes görebiliyor. Werder Bremen ise yaptığım modeli "Wuseum" (W. Bremen müzesi) içerisinde çok havalı bir yerde sergiliyor. Aynı şekilde H. Berlin ve Bochum da stadyumları sergiliyor. Freiburg'un da aynısını yapmak isteyeceğini düşünüyorum, bu harika olurdu. Wohninvest adında, W. Bremen'e sponsor olan firma stadyumun Bremen'de kalmasını sağlıyor. Stuttgart merkezli olan bu firma şimdi de Stuttgart stadyumunun legosunu Mercedes Arena'ya getirmek istiyorlar. Bu harika olurdu. Eğer bir kulüp legoyu almak istemiyorsa mümkün olduğu sürece onu saklıyorum ama Lego çok pahalı ve nihayetinde yeni stadyumlar yapabilmek için parçalara ihtiyacım var. Stadyumları inşa etmek çok uzun sürüyor ve bazılarını içim burkularak parçalamak zorunda kaldım. Dortmund'un stadyumunu parçalayacağımdan emin değilim, harika görünüyor.

- Almanya'da hangi takımı tutuyorsun?
Almanya'da birçok takımı seviyorum. Bu soru çok soruluyor ama birini seçmek gerçekten çok zor. İngiltere'de Ipswich Town'u destekliyorum ve sürekli izliyorum. Şu an pek iyi değiliz ve 3. lig seviyesindeyiz. (League One)- Bundesliga'yı takip ediyorsun. Önümüzdeki sezon için bir yorumun var mı?
Şampiyonluk yarışını daha yakından izlemek istiyorum. Bayern her zamanki gibi hala çok güçlü ve Şampiyonlar Ligi'nde Tottenham ve Chelsea'ya neler yaptıklarını gördük. Reus sağlıklı kalabilirse ve Haaland gol atmaya devam ederse bence Dortmund Bundesliga'da Bayern Münih'e yakın kalabilir. Sancho konusunda neler olabileceğinden emin değilim ama umarım Almanya'da kalır. Bellingham iyi bir oyuncu ve çok genç.

- Türkiye ve Türk futbolu hakkındaki görüşlerin neler? Türkiye deneyimin nasıldı?
Türkiye'yi seviyorum. 3 kez Side'ye ve geçen sene 1 kez Belek'e geldim.Geçen sene biz oradayken Antalyaspor'un kendi sahasında maçı vardı ama ne yazık ki bilet bulamadık. Tv'de bazı maçları izledim ayrıca hotelde kaldığım günlerin çoğunda futbol oynadım. Çok sıcaktı! Market ve çarşıda birçok Türk insanıyla konuştum ve futbolu çok seviyorlar. Çoğu taraftar Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarıydı, bazıları da Beşiktaşlıydı. Henüz favori bir Türk takımım yok ama timsah şeklindeki Bursaspor stadyumunun çok havalı olduğunu düşünüyorum. Bu stadyumu lego ile yapmak iyi olabilirdi. Stadyumu yapmadım ama Stuttgart'ın maskotu olan timsahın küçük halini lego ile yaptım.

Yorumlar