Wondercoach - Rene Maric

Wondercoach - Rene Maric


Avusturyalı blogger Rene Maric’in hikayesi her ne kadar peri masalı gibi olsa da futbola olan ilgisinin, emeğinin, girişimciliğinin karşılığını bugün almaya başladı. “Spielverlagerung” sitesini 19 yaşında kurarken 2021 yılındaki mertebesini düşünse maksimum kendisini şu an Avusturya Bölgesel liglerinden birinin antrenör ekibinde göreceğini düşündüğünü söylüyor ve açıkçası bu daha realist olurdu. Üniversite eğitimini psikoloji alanında tamamlayan Maric bu sebeple de psikolog olmasının hatta daha muhtemel olduğunu düşünüyor ama onun hayatı, internet sitesi Spielverlagerung ile başka bir kavis aldı.

Kısa Futbol Hayatı ve Spielverlagerung

Rene Maric’in bu siteye kadar olan yaşantısında da futbolun hayatında önemli bir yeri vardı. Çocukken futbola başlayan Hırvat asıllı Avusturyalı antrenör 13 yaşında yaşadığı sakatlıklar nedeniyle aktif futbol hayatı erken sonlansa da oynadığı kulüp TSU Handenberg ile bağını koparmayan Maric’e 17’de U11 takımını çalıştırması isteniyor ve o da rüştünü ispatlayarak A takım yardımcı antrenörlüğüne kadar yükseliyor.

İnternet sitesine dönersek orada da yazdığı analizler ve makalelere gelen tepkilerle birçok insanla tanışıyor ve tanıştığı insanlardan bazıları da sitenin kadrosuna dahil oluyor. Tüm bunlar olurken yeni fikirlerle ufku genişliyor. Zaten kendisi kim ne anlatırsa anlatsın ilgiyle dinlediğini söylüyor keza karşıdakinin fikrinin %1’i dahi onun düşünce biçmine katkıda bulunabileceğini düşünüyor. Bu manevi fayda yanında psikoloji eğitiminin bir kısmını finanse ettiği maddi bir katkı da geliyor ve zamanla hem sitenin hem de onun ünü yayılıyor. Sitede İspanya’dan Norveç ligine maç, takım ve antrenör analizleri var. Bu analizlerden biri Tuchel’in Mainz’ı hakkında ve bunu okuyan Tuchel bu genç adama E-posta atarak tanışıyor. Şu anki kariyeri kadar görkemli olmasa da Mainz’da da hatrı sayılır bir başarı elde eden Thomas Tuchel ile tanışmak bile Maric için büyük bir şey.

Oyuna Giriş

Ününün yayılmasıyla profesyonel teklifler de gelmeye başlıyor. Suudi Arabistan Federasyonu’ndan İngiltere alt liglerine yirmiye yakın teklif alıyor ama bunları reddediyor. Neden reddettiğine gelince keyif alabileceğim bir şeyler öğrenebileceğim bir antrenörle bu dünyaya girmek istediğini söylüyor. Ayrıca eğitimini tamamlamak için de Avusturya’da kalmak istemesi diğer bir sebep.

Bir gün onu şu anki kariyerine sokacak patikaya giriyor. RB Leipzig genç takım antrenörü Marco Rose ile tanışan Maric onunla samimiyetini ilerletiyor, onun için analizler yapıyor ve sonunda kendisi gidip takımında yer alıp alamayacağını soruyor. Rose de bu teklifi geri çevirmiyor ve ekibine dahil ediyor. Rose ayrıca ilk yıllarında bolca yardım ediyor ve o da bu minnettarlıkla elinden geldiğince Rose’yi desteklemeye çalışıyor.

Rose ve Başarılar

Bu birliktelikle ilk meyve geliyor ve ilk yılında Rose ile UEFA Youth League’i kazanıyorlar. Yani gençler Şampiyonlar Ligi. Burada büyük rakipleri devirip finalde Benfica’yı yenerek kupaya uzanıyorlar. Takımda bu arada şu anda beraber çalıştıkları oyuncu Hannes Wolf de var. Bu başarıdan sonra da Oscar Garcia’dan boşalan A takım antrenörlüğüne Rose geliyor ve Rose, Maric ve kondisyoner Patrick Eibenberger ve son zamanlarda adı çok duyulmaya başlanan Alexander Zickler akademiden mezun olup RB Salzburg’un başına geçiyorlar. Sonuç 2 Avusturya Şampiyonluğu, 1 Avusturya Kupası ve Maric bu arada birkaç oyuncudan daha genç. Bununla alakalı sıkıntı yaşamayan genç antrenör anahtar kelimenin yapıcı tartışma ortamı olduğunu söylüyor. Oyuncular da bilgisi sebebiyle ona saygı duymaya başlıyor. O da oyuncuların gelişmesi için elinden geleni yapıyor ve hatta oyuncular başarılı oldukça duyduğu mutluluğun anlatılması güç olduğunu söylüyor. Başarıdan kastı da oyuncu odaklı keza onlar 11’de oynayınca, milli takıma gidince veya hayallerindeki takıma transfer olunca gibi.

Bundesliga ve Borussia Mönchengladbach

Kendi başarılarına dönersek 2019’a kadar olan 2 sezonu iyi değerlendirince Rose ve ekibinin kapısını Gladbach çalıyor. Aslında tek çalanlar onlar değil keza Wolfsburg’un da çok çaba sarf ettiği yararlanılan röportaj dışında edinilen bilgi. Hatta söylentilere göre Wolfsburg bu anlaşmayı bitirdim çantada keklik deyip tam adı koyulmadan biraz kendi iç işlerine bakarken devreye Gladbach’ın Sportif Direktörü Max Eberl giriyor ve planları ile Rose’yi etkileyerek anlaşmayı bitiriyor. Maric her ne kadar Salzburg’dan ayrılırlarken biraz hüzünlü hissetse de Borussia Mönchnegladbach gibi bir kült bir kulübe geldikleri için de mutluydu. Daha sonra yakın arkadaşı Patrick Eibenberger ile aynı apartmanda komşu olmaları ile maceraları başlıyor. Üzerine başarılı sezon ve Şampiyonlar Ligi’ne gitme hakkı da sportif başarılarının altını çiziyor. Başarının şifreleri ise ona göre takımın yeniliklere açık oluşu ve tabi ki kaliteli kadro. Bu da güzel bir temel oluşturmalarını sağlamıştı. Üzerine takıma odaklarını mümkün oldukça verince oyun prensipleri de açık ve etkili biçim de aktarımı sağlandı.

Detay Tutkusu

Maric’in buradaki rolü ise oyuna dair birçok detayı anlaşılabilir biçimde oyunculara aktarabilmesi. Bunun kaynağı ise futbola ve spora olan tutkusu. Kendisi idolleri hakkında sayfalarca analiz yapmış birisi. Sadece Cruyff hakkında 2016 yılında 36 sayfalık bir incelemesi var! Ayrıca Ernst Happel ve Branko Zebec’e varan daha eski teknik direktörler hakkında da analizlerini sitesi spielverlagerung.de üzerinde yayınlamış. Maalesef artık buna ayırabileceği bir zamanı yok ama başka yazarlarla site analizlere devam ediyor. Çevresi de geniş olan Maric, perspektifini genişletmek için etrafındaki herkesin fikirlerini dinliyor ve okuyor ve ona göre karşısındaki kişinin fikrinin %1’i dahi yani ufak bir detay kendisini geliştirebilir ve daha iyi bir antrenör olmasını sağlayabilir. Peki bu kadar detaylara odaklanan birisi arkadaşları ile bir futbol maçı izleyebilir mi diye düşünürken, kendisinin bu modu boş zamanında kapatabildiğini söylüyor. “Her zaman bunu takımıma nasıl uygulayabilirim diye değil de, aksine örneğin Lionel Messi’nin ne kadar fantastik biri olduğunu düşünüyorum “.

İzlemek derken son zamanlarda disiplinler arası etkileşimi de düşürsek o da tabi ki bu trendi takip ediyor. Her ne kadar satrancı sıkıcı bulup küçükken uyumadan önce uykusu gelsin diye oynadığını itiraf etse Basketbol özellikle NBA ilgi alanlarından biri. En büyük kahramanlarından biri ise Türk basketbolu için de önemli bir yere sahip olan Zeljko Obradovic.  Bunları her ne kadar zevkine takip etse de takımların taktiklerini de gözlemliyor. Bunu söyleyince her zaman o detaycı modu istese de kapatamadığının farkına varıyor. Merak edilen ise bu kadar sporun zihnen içinde olan genç birisinin sonraki durakları.

Merak edenler için faydalanılan röportajın Almanca aslı:
https://www.borussia.de/de/aktuelles/news/2021-01-24-rene-maric-es-gibt-fast-nichts-was-mir-mehr-freude-macht-als-wenn-unsere-spieler-erfolgreich-sind

Yorumlar