Silas Wamangituka'nın gerçek kimliği: Silas Katompa Mvumpa

Silas Wamangituka'nın gerçek kimliği: Silas Katompa Mvumpa

Stuttgart, Silas'ın bilindiği gibi Wamangituka olmadığını, gerçek adının Silas Katompa Mvumpa olduğunu ve 6 Ekim 1999'da değil, 1998 yılında doğduğunu açıkladı


Silas "Wamangituka" - Geçmiş Bundesliga sezonunun en heyecan verici oyuncularından biri. Ligin ikinci yarısındaki VfB Stuttgart ile FC Bayern Münih'e karşı oynanan maçta yaşadığı sakatlığa kadar 11 gol ve 5 asistle hızlı ve yaratıcı oyun tarzı ile herkesi etkilemeyi başarmış ve seyirciler tarafından üç kez “Ayın Çaylağı” seçilmış, bu nedenle yıl sonunda Yılın Çaylağı seçilmesi pek de şaşırtıcı olmamış futbolcu.

Bu şekilde elbette medyanın ve birçok kulübün dikkatini çekmeyi başaran Silas, uzun sürecek olan diz sakatlığına rağmen daha güçlü kulüplere transfer olacağı yönünde haberler yapıldı. Ancak o manşetler bu sabah aniden değişti.

VFB Stuttgart, Silas'ın bilindiği gibi Wamangituka olmadığını, gerçek adının Silas Katompa Mvumpa olduğunu ve 6 Ekim 1999'da değil, 1998 yılında doğduğunu açıkladı.Silas'ın yıllarca sahte bir kimlikle oynaması nasıl oldu?

Peki Silas hangi nedenle senelerce sahte kimlikle futbol oynadı? Hikaye 2017 senesinde başlıyor... O zamanlar 18 yaşında olan Silas, RSC Anderlecht tarafından denenmesi için davet ediliyor ve iyi performans gösterip beğeni topluyor. Oyuncunun vizesi doldugu için Anderlecht kulübü Kongo'ya geri dönmesini ve yeni bir vize ile geri dönmesini istiyor. Kulübün planı, o sürede sözleşme için işlemleri tamamlayıp futbolcuya imzayı attırmak yönünde.

Silas'ın başı aslında tam olarak o süreçte belaya giriyor: Oyuncunun daha önce Kongo'dan tanıdığı bir menajer, Belçika'dan memleketine dönmemesini, Belçika'dan ayrılıp Kongo'ya gittikten sonra artık Avrupa'ya dönmesine izin verilmeyeceğine ikna ediyor. Farklı bir ülkede,henüz çok genç ve yalnız olan Silas, bu şekilde menajerine güvenip daha sonra ona tamamen bağımlı hale geliyor.

Kongo'ya dönmeyip Paris'e taşınan oyuncu, menajeri tarafından çevreden büyük ölçüde izole edilip onunla birlikte aynı evde kalmaya başlıyor. Bu süre zarfında Silas'ın ne banka hesabına ne de evraklarına erişimi vardı ve bunların ikisi de menajeri tarafından yönetiliyordu. Tam olarak o süre zarfında menajeri Silas'ın kimliğini değiştirdi ve oyuncuya Silas Wamangituka adını (babasının adı) ve tam bir yıl önce değiştirilmiş olan doğum tarihi olan 6 Ekim 1999'u içeren belgeleri vermiştir.

Kimlik değişimi, muhtemelen menajer daha fazla kâr edebilsin diye, oyuncu ile Kongo'daki antrenman kulübü arasındaki bağlantıyı koparmakla ilgiliydi. Buna ek olarak Silas artık çok kolay şantaj edilebilirdi. Gerçeğin ortaya çıkması, onun için öngörülemeyen sonuçlar doğurabilirdi ve bu nedenle memleketindeki ailesi için de endişelenen Silas, muazzam bir psikolojik baskı altındaydı. Maaşını bile sadece bir kısmını alabilen Silas, konunun açıklığa kavuştuğu takdirde bir daha asla futbol oynamasına izin verilmeyeceği konusunda sürekli tehdit edildi.

Aralık 2019'da, Fransız basınında çıkan haberlerde, ilk kez kimliğiyle ilgili şüpheler ortaya çıktı. O sırada aynı temsilci tarafından temsil edilen Silas'ın belgeleri, yeni kulübü VfB Stuttgart tarafından ayrıntılı olarak incelendi ve şüphe duyulması için hiçbir neden olmadığının kanaatine vardı.

Stuttgart kulübünde yer alan insanlara ve takım arkadaşlarına güveni artan Silas, büyük korkusuna rağmen zorlayıcı durumunu açıkladı ve menajerini değiştirmeye karar verdi. Bu süreçte kulüp Silas'a durumunun netleşmesine yardımcı oldu ve sorumlu makamlara danışıp oyuncuyu destekledi. Özellikle spor direktörü Sven Mislintat, oyuncunun yeni menajerleriyle iletişim halindeyken, Thomas Hitzlsperger ise federasyon yetkilileri ile temas kurdu.

Artık Silas'ın doğru kişisel bilgilerini içeren geçerli bir Kongo pasaportu var. Mevcut tüm bilgilere göre, Silas'ın Avrupa'da ikamet statüsü alması için temsilcisi tarafından sahte kişisel verilerin sağlanması gerekli olmayacaktı.

 

Silas cezalandırılmalı mı?

Silas'ın yıllarca nasıl bir baskı altında futbol oynadığı sadece tahmin edilebilir. Bu Psikolojik baskı yok olduktan sonra performansını nasıl artıracağı da tahmin edilebilir.

En önemlisi, Almanya Futbol Federasyonu'nun bu konuya doğru ve hassas bir şekilde yaklaşması olacaktır. Çünkü asıl sorun Silas'ın sahte bir kimlikle oynaması değil, değişmesi gereken nokta, genç insanların hayallerinden ve korkularından yararlanıp onlardan faydalanan kötü insanlardan kurtulmak. Özellikle Afrika kökenli kaç oyuncunun aynı kaderi yaşadığını bilmiyoruz ve bu tür hikayelerin yalnızca yüksek eşitsizliği olan, adaletsiz bir dünyada yaşadığımız için ortaya çıktığını unutmamak gerek. Bunu mümkün kılan en başta dünyanin sosyal eşitsizlikleridir. Bu yüzden Silas ve onun gibi aynı kaderi yaşayan insanları cezalandırmak yerine onlara yardımcı olmak daha sağlıklı olacaktır.

Stuttgart taraftarı ve kulübün yanı sıra, diğer Bundesliga kulüpleri de Silas'a desteklerini çok sayıda dile getiriyorlar. Bu durum, belki de aynı kaderi paylaşan diğer oyunculara sorunu çözmeye teşvik edebilir.

Silas, 14 numaralı formasıyla Bundesliga seyircilerine mutluluk yartmaya devam ederken, sadece sayı üzerindeki baskı farklı olacak: Futbol oynamayı seven özgür, yetenekli genç Katompa Mvumpa.

Yorumlar