Sport1 Oliver Kahn ve Uli Hoeness Röportajı

Sport1 Oliver Kahn ve Uli Hoeness Röportajı


Sport1.de sitesinden Pit Gottschalk'ın Bayern Münih'in önemli isimlerinden Oliver Kahn ve Uli Hoeness ile yaptığı röportajı sizler için çevirdik.

SPORT1: Bayern Münih arka arkaya dokuzuncu şampiyonluğu kutluyor, Avrupa'nın diğer en iyi kulüpleri durduruldu. Bu sizin için bir şey ifade ediyor mu?

Oliver Kahn: Bu aslında bizim için çok şey ifade ediyor. Takımın ne kadar mutlu olduğunu ve başarının tadını çıkardığını gördüğünüzde herhangi bir yorgunluk belirtisi göremiyorum. Şimdi takım bir sonraki büyük hedefi belirliyor. En iyi Avrupa liglerinden birindeki hiçbir kulübün başaramadığı bir şeyi başarabiliriz: arka arkaya onuncu şampiyonluk.

Uli Hoeneß: Şampiyonluklardan ilham alan güçlü bir ekibimiz var. Joshua Kimmich şampiyona gecesinde artık Avrupa şampiyonu olmak istediğini söyledi - önceden tatile çıkmak bile istemiyor. Oliver Kahn eskiden aynıydı.

Kahn (gülüyor): Tatile gitmenin o kadar kötü olduğunu düşünmemiştim.

SPORT1: Avrupa'nın diğer en iyi kulüplerinde olduğu gibi gibi şampiyon olamamak tolere edilebilir mi?

Hoeneß: Prensip olarak, bu her zaman mümkündür - ancak Bayern'de asla böyle bir şey olmayacak: Hiçbir kupa o kadar da kötü değil. Bu, belirli koşullar altında gerçekleşebilir. Ancak yeni sezonda kaliteyi neredeyse hiç kaybetmiyoruz. Kaybettiğimiz şey Dayot Upamecano ile değiştirildi.

SPORT1: Teknik direktör Hansi Flick bile takımın kalitesinin geçen yıla göre kötüleştiğinden şikayet etti. Bu onun eleştirilerinden biriydi. Alaba, Boateng, Martínez gitti. Upamecano'dan daha fazlası olmalı.

Hoeneß: Sonunda Korona krizinin Bayern için ne anlama geldiğini anlamalısınız. 80 ila 100 milyon Euro seyirci geliri eksik ve onu da geri alamayacağız. Bu, ciddi bir şekilde çalışan tüm kulüplerin büyük yatırımlar yapamayacağı anlamına gelir. Ve takımın daha da kötüye gittiği görüşüne asla katılmadım. Robert Lewandowski, Paris'e karşı sakatlanmasaydı, bu yıl Şampiyonlar Ligi'nde daha da fazlasını başarabilirdik.

Kahn: Ayrıca Leon Goretzka ve Serge Gnabry de eksikti.Coman, Zahavi'yi getiriyor - Alaba'da olduğu gibi ayrılma riski var mı?

SPORT1: Kingsley Coman planlamada önemli bir yer alacak. Tutabilir misiniz?

Hoeneß: Bunu neden soruyorsunuz? İki yıllık sözleşmesi var...

SPORT1: ... ve şimdi Pini Zahavi, David Alaba konusunda Piranha olarak adlandırdığınız danışman olarak alındı.

Hoeneß: Sadece oyuncunun iki yıllık sözleşmesi olduğunu söyleyebilirim. Diğer her şeyi göreceğiz. Oliver Kahn ve Hasan Salihamidzic bunu düzeltecek. Herbert Hainer ile birlikte denetleme kurulunun desteğine sahipler. Alaba olayını da birlikte iyi yönettik.

SPORT1: Sonunda David Alaba'yı kaybettiniz.

Hoeneß: Onun için istenen fiyatı ödemeye hazır değildik. Gelecekte de durum böyle olacak: Fahiş fiyatlar konuşulursa, FC Bayern ile sözleşme uzatması olmayacaktır. Bazı gazeteciler tarafından ticari yönlerin yeterince dikkate alınmadığını hissediyorum.


SPORT1: Önünüzde bir iş ekonomisti oturuyor.

Hoeneß: Her zaman yeni oyuncular istiyorsun. Ama "Para nereden gelecek" sorusunu çok azı kendilerine soruyor. Dünyanın dört bir yanındaki büyük kulüplerden bazılarının ne hale geldiğine bir bakın. Barcelona, ​​Real Madrid, Juventus...

Kahn: ... Bu maaşları sürekli ödemeye devam ettiler. Şimdi önemli sorunlarla karşı karşıyalar. Bunu Bayern Münih ile yaşamak istemiyorum. Kulüpte ekonomik konular hakkında net fikirlerimiz var. Bu yüzden, Zahavi ile müzakereler söz konusu olduğunda da son derece rahatım.

Hoeneß: "Önümüzdeki iki yıl felaket olacak"

SPORT1: Nihayetinde uluslararası şampiyonluk iddiasından uzaklaşmanız gerekiyor.

Hoeneß: Bekleyelim ve görelim. Bakın diğer kulüplerin de aynı sorunları var. Örneğin bir oyuncuya "Barcelona'dan bir teklif var" diye duyuyorum ve sonra kendime soruyorum: Bunu nasıl finanse edebilecekler? Futbol işinde önümüzdeki iki yıl felaket olacak. Bunu sana zaten söyledim.

SPORT1: En iyi kulüplerde de böyle mi olacak?

Hoeneß: Tüm futbolda! Çünkü birikmiş ve en az bir yıl sürecek ekonomik açıklar çok büyük.

Kahn: İngilizlerin 2.7 milyar televizyon gelirleri var. Bundesliga'da ise 1.3 milyar. Bu makaslar şimdilik aynı kalacak ama yine de kesinlikle rekabetçiyiz çünkü iyi bir kültürümüz var. Bu kazanan kültür, her zaman söylediğim gibi burada çok güçlü. Ve bu çok önemli olacak.

Hoeneß: "Büyük transferler olmayacak"

SPORT1: Yine de örneğin Liverpool'dan Wijnaldum almak istiyorsanız çok para ödemeniz gerekiyor.

Hoeneß: Bu oyuncuyla hiç ilgilenmediğimizi biliyorum.

SPORT1: Hiç?

Hoeneß: büyük transferler olmayacak. Unut gitsin. Bu, son toplantıda Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu arasında tartışıldı.

SPORT1: Yeni Antrenörünüz Julian Nagelsmann bunu biliyor mu?

Hoeneß: O da Dünya futbolundaki durumu biliyor.

SPORT1: Bay Kahn, Nagelsmann'ın kişiliĞİ şimdiye kadar Bayern'deki en önemli şey miydi?

Kahn: Tabii ki önemli bir insandı. Ama önceden tüm önemli kararlara dahil oldum. Manuel Neuer veya Thomas Müller ile sözleşme uzatması veya Leroy Sané'nin transferi de dahil. Elbette, tüm bunlar şimdi daha da önemli hale geliyor çünkü sorumluluk alacağım zaman gittikçe yaklaşıyor.

Kahn: Nagelsmann'ı çok uzun zamandır izliyorum.

SPORT1: Neden Julian Nagelsmann? Henüz hiçbir şey kazanmamış bir koç. Bayern, bu ismin başarılı olacağından neden emin?

Kahn: Julian hızlı verilmiş bir karar değildi. Bir kulüp olarak, mevcut koçla işler yolunda gitmezse sonra ne olacağını her zaman düşünmek zorundasınız. Ya da şimdi milli takıma katılan Hansi Flick'te böyle bir şey oluyor. Julian'ı ve gelişimini uzun zamandır izliyoruz.

SPORT1: İkinci DFB Kupası finalini kaybetti.

Kahn: O kadar iyi donanımlı olmayan ama oldukça hırslı bir koçla anlaşmamızın hiç de kötü olduğunu düşünmüyorum. Onu alıyoruz çünkü kalitesinden eminiz ve kulüple çok güçlü bir şekilde özdeşleşiyor, bu önemli bir yöndü. Bir gün Bayern Münih'te antrenör olmak her zaman onun hayaliydi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde daha genç oyunculara odaklanacağız. Tıpkı Hansi Flick'in Jamal Musiala'yı daha yüksek bir seviyeye getirmesi gibi. Julian, Hoffenheim ve Leipzig'de takımları daha iyi hale getirebileceğini ve genç oyuncular geliştirebileceğini gösterdi.

Hoeneß: Hansi Flick de bir buçuk yıl önce takımı devraldığında o sırada hiçbir şey kazanmamıştı. Çok kısa sürede yedi kupa kazandık. Bunun için endişelenmiyorum.

SPORT1: Sonuçta, Hansi Flick zaten dünya şampiyonuydu.

Hoeneß: Ama baş antrenör olarak değil.

SPORT1: 15 milyon euro artı X'in RB Leipzig'e ödemeniz gerektiği transferine bakıldığında beş yıllık kontratta onunla aldığınız risk hala yönetilebilir durumda mı?

Kahn: Münih'te beş yıl uzun bir sözleşme süresidir. Gelecek için planlarımız olduğunu ve bir sonraki jenerasyonu inşa etmek istediğimizi göstermek istedik. Bizim için önemli olan bir şey vardı: teknik direktörlük pozisyonunda süreklilik.

Hoeneß: Nadiren şu anda olduğumuz kadar baskı altındasınız. Hansi'nin DFB'deki rolü üstlenme kararı kulübün hızlı hareket etmesi gerektiği anlamına geliyordu. Haftalarca ya da aylarca uğraşmış olsaydın, Hansi Flick'i sözleşmesiz şekilde bırakamazdın. Bu yüzden hızlı bir şekilde halletmek kesinlikle doğruydu. İki ay beklemiş olsaydınız, biraz daha fazla boşluk bırakabilirdiniz. Ama aynı zamanda iki ay daha uzun bir sorun.

SPORT1: Ama Hermann Gerland gibi karakterlerin yardımcı antrenör olarak erken ayrılmalarına izin vermeniz aynı zamanda zarar vermiyor mu?

Kahn: Kesinlikle. Kulüpteki hepimiz Hermann Gerland'a ne borçlu olduğumuzu biliyoruz. Örneğin, aktif futbolcuyken onunla çalıştım. Muazzam niteliklerini ve genç oyunculara olan bakışını biliyoruz. SPORT1: Hansi Flick'in kalması için daha fazlasını yapabilir miydiniz?

Kahn: Hansi ile çok konuştum. Arada bunu yapabileceğimiz hissine kapıldım. Ancak Jogi Löw, Avrupa Şampiyonası'ndan sonra istifa ettiğini açıkladığında milli takımın konusunun onun üzerinde odaklandığı göz ardı edilemez. Nihayetinde kararını verdi ve bizimle paylaştı. Yönetim açısından hemen harekete geçmemek ihmal olurdu.

SPORT1: Antrenörün spor direktörü Hasan Salihamidzic ile olan anlaşmazlığını kontrol altına alamamak pek ihmal değil mi?

Kahn: Zaman zaman farklı görüşler olabilmesi bu işin doğası gereği var. Teknik direktör her zaman mevcut kadroya bakar. Spor direktörü, özellikle Corona döneminde ekonomik yönlere dikkat etmelidir. Sürtüşmeye rağmen, bence Hansi'yi Münih'te tutmak için her şeyi denedik ama bir noktada kararına saygı duymalıyız.

SPORT1: Ama sürtüşmenin halka açık hale gelmesi olağandışı değil mi?

Kahn: Kesinlikle her şeyi doğru yapmadık. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca biz de oturup neleri daha iyi yapabileceğimize bir göz atacağız. Farklı davranmamız gereken yer. Sadece: Şimdi durum, olduğu gibi. Ancak geçmişte, harika oyuncular ve harika teknik direktörler çok şey bıraktı ve Bayern neredeyse her zaman daha başarılı olmaya devam etti. Bunu aklımızda tutmalıyız.

SPORT1: Hasan Salihamidzic ve çalışmaları neden her zaman bu kadar tartışmalı?

Kahn: Hasan, Corona zamanlarında transferlerle uğraşmak gibi zor bir görev üstleniyor. Ancak Bayern Münih gibi bir kulüp bununla başa çıkabilmelidir. Güçlü bir tartışma kültürümüz var. Bu aynı zamanda başarımızın bir parçası: çok sayıda güçlü kişilik var. Yine de, günün sonunda daima bir fikir birliği bulunur.

Hoeneß: Salihamidzic eleştirisini anlayamıyorum. 40 yıldır Bayern'de yönetici pozisyonunda bulundum ve halen denetim kurulundayım. Ne zaman bir oyuncu alsak kulüpteki herkes bundan sorumlu olurdu. Ve sadece antrenör ya da yönetici değil. Gerçek şu ki: Hasan tek başına oyuncu satın alamaz. Bayern Münih AG'nin tüzüğü buna hiç izin vermiyor. Her transferde ayrıca Karl-Heinz Rummenigge'nin veya başka bir yönetim kurulu üyesinin imzası bulunmalıdır.

SPORT1: Yine de, Hansi Flick ondan uzaklaştı.

Hoeneß: Şimdi hepimiz ileriye bakıyoruz ve Hansi Flick'e DFB'deki rolünde en iyisini diliyoruz.

SPORT1: Sonunda Bayern bu sezon dört mağlubiyetle yine de şampiyonluğu kazandı. Bunun hakkında endişeleniyor musun?

Hoeneß: Hiç de değil. Yazın büyük bir oyun programımız vardı. 20 puan farkla şampiyon olmamamızın yüzlerce var.

SPORT1: Kesinlikle. Ancak rakiplerinizin zayıf evrelerinizden yararlanmamasına şaşırmadınız mı?

Hoeneß: Bunu diğerlerine sormalısın. Bize değil.

SPORT1: Ama şaşırmadın mı?

Hoeneß: Bu bizim sorunumuz değil. Durumu en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık ve benzersiz bir şampiyonluk koleksiyonumuz var.

SPORT1: Şüphesiz. Ancak RB Leipzig ve Borussia Dortmund'un yanlış bir şey yapması gerekiyor.

Hoeneß: Neden? Belki o kadar iyiyiz ki bize ulaşılması çok zor.

SPORT1: Ya da diğerleri yeterince iyi değil.

Hoeneß: Elbette büyük bir üretim yöntemleri hazinesine ve çok çalıştığımız bir ekonomik avantaja sahibiz. Şimdi bu liderliği sürdürmek önemlidir. Elimizdeki son rakamların hayalet oyunlarının (not: corona dönemi seyircisiz maçlara verilen isim) kasada büyük bir delik açtığını da gösteriyor.

SPORT1: RB Leipzig'den iki takviye getirdin, koç ve bir defans oyuncusu. BVB'den Erling Haaland'da soru, onu almaya gücünün yetip yetmeyeceği değil, onu almamayı göze alıp alamayacağınız. Lewandowski'den sonra yeni nesil süper forvet.

Hoeneß: Bunu nasıl finanse etmeliyiz?

SPORT1: Belki başka seçeneğiniz yoktur.

Hoeneß: Demek istediğin: Uçuruma gitmeyi ve ne pahasına olursa olsun şampiyon olmayı mı tercih edersin? Bunu asla yapmayacağız.

SPORT1: Birdenbire bu kadar temkinli tartışmanıza şaşırıyorum. Eskiden farklıydınız.

Hoeneß: Hayır, hayır. 50 yıldır sahip olmadığımız bir başlangıç ​​pozisyonumuz var.

Oliver Kahn: Bunun henüz halka ulaşmadığını düşünüyorum.

Hoeneß: Sanırım çoğu kişi bunu hala tam olarak anlamadı: Corona, toplumumuzun asla sahip olmadığı bir durum. Böyle bir virüs görünmez bir düşmandır. Ve geri dönüp dönmeyeceğini kimse bilmiyor. İşimizi şansa bırakamayız ve hepimiz birlikte daha küçük ekmekler pişirmek zorundayız.

Kahn: Mali gücümüzü geri almalıyız. Ve belki şimdi krizde maaş sınırını ciddi olarak düşünme şansımız var. Maaşlar sınırlandırılsaydı ve mali fair play sıkılsaydı, o zaman koşullar yine farklı olurdu. Ama şu anda topu düz tutmalıyız.

SPORT1: O zaman Bayern kampüsünden daha fazla yetenek gelmesi gerekirdi.

Hoeneß: Bu alanda yıllardır zayıftık, bu doğru. Ama Alphonso Davies ve Jamal Musiala'yı çok genç oyuncular olarak getirdik ve onları yetiştirdik.

Kahn: Ve Chris Richards. Son bir veya iki yılda bir şey oldu. Julian Nagelsmann'dan az önce bahsettiğiniz için: Birçok genç oyuncu geliştireceğini varsayıyoruz. Bu, Bayern'in gelecekte daha yoğun çalışmak zorunda kalacağı bir değişken olacak.

SPORT1: Ama genç Almanlardan iyi bir şey duymuyoruz.

Hoeneß: Evet, DFB'den yeterince alamıyorum. DFB şu ana kadar kamuoyunda herhangi bir konsept ile ortaya çıkmadı. DFB, DFL ve kulüpler yeni duruma birlikte hazırlanmalıdır. Gençlerin hepsi bilgisayarın önünde oturuyor. Onları futbola geri getirmek Herkül'ün bir görevi olacak.

SPORT1: Veya Bayern Münih sonunda karar vermeye yardımcı olacak bir temsilci gönderecek.

Hoeneß: Bu zor. Bunun yerine, DFB yetkililerinin onlarla işlerin nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda mantıklı önerilerde bulunmaları gerektiğini düşünüyorum.

SPORT1: İddiaya göre Oliver Mintzlaff, DFL genel müdürü olarak Christian Seifert'in yerini almaya aday. Hoeneß: Bunu duydum. Ama bunun somut olup olmayacağını bilmiyorum.

Kahn: Sadece DFL'nin oldukça profesyonel bir süreç oluşturduğunu söyleyebilirim.

SPORT1: Röportaj için teşekkürler.

Yorumlar