Stasi'nin Takımı: BFC Dynamo

Stasi'nin Takımı: BFC Dynamo


Herkese merhaba. Sitedeki ilk yazımla karşınızdayım. Bugün size Doğu Almanya futboluna suni yollardan da olsa damga vurmuş bir takımın tarihini anlatmak isterim.

Herkesin bildiği gibi II. Dünya Savaşı sonrası iki farklı Alman devleti ortaya çıkmıştı. Batı Almanya'nın futbol ligi Bundesliga geç bir tarih olan 1963 yılında kurulsa da Bayern Münih, Borrusia Dortmund, Schalke 04, HSV, Werder Bremen gibi takımlar ülke futbolunu sallamaya devam edip Avrupa futboluna damga vurdu. 1949 yılında yani Bundesliga'dan çok daha erken kurulan Doğu Almanya'nın ligi DDR Oberliga ise daha mütevazi kulüpleri içinde barındırıyordu.

Duvardan sonra Almanya iki farklı ülkeye bölünmüştü. Ancak kısa süre sonra duvarın iki tarafındaki insanlar da apayrı bir profile büründü. Duvar yıkıldıktan sonra Doğu insanının Batı Almanya halkıyla yaşadığı uyum sorunu şu an bile sürüyor. Haliyle o zamanki gri ve kasvetli binaların altında oynanan futbol maçları da Batı'ya hiç benzemedi. Birleşmeden sonra DDR Oberliga kulüpleri Bundesliga sisteminde tutunamayıp alt liglerin yolunu tutsa da taraftarları ve geçmişleriyle varoluş mücadelesine devam eden pek çok büyük takıma sahip. Bunlardan biri BFC Dynamo. Her ülkede devlet tarafından kollanıp başarıya ulaşan takımlar olmuştur bu takımlardan biri de BFC Dynamo'du.İlk olarak 10 sezon üst üstte zirveyi kimseye bırakmayarak DDR Oberliga'da en fazla şampiyonluk kazanan BFC Dynamo'dan bahsetmek isterim. Başkent Berlin ülke futboluna pek damga vuramasa da 30'a yakın takıma sahip. Doğu Berlin de BFC Dynamo, Union Berlin gibi takımlara ev sahipliği yaptı.

1953 yılında Doğu Almanya şampiyonluğunu Berlin'e getirmek amacıyla rejim tarafından Dynamo Berlin ismiyle kurulan BFC Dynamo ilk başta bir spor kulübüydü. Maceralarına alt liglerde başladılar ve kısa sürede DDR Oberliga'ya yükseldiler. Bunun ülkenin güçlü ekibi Dynamo Dresden'in tüm futbolcularının kente rekabet getirmek amacıyla Dynamo Berlin'e alınması ile de alakası vardı. Dynamo Dresden ise o sezonu genç takımıyla tamamlamak zorunda kaldı. Bu arada Dynamo hareketli güç anlamına gelir ve komünist rejimle yönetilen Doğu Avrupa ülkelerinde çok popüler bir isimdir.(Dinamo Zagreb, Dynamo Kiev, Dinamo Bükreş, Dynamo Moskova). İlk başarı 1959 yılında FDGB-Pokal(kupa) şampiyonluğu ile geldi. Ligdeki ilk sezonlarında üst sıraları alan Dynamo Berlin daha sonra düşüşe geçip kapandı. 1966 yılında Berliner Fussball Club Dynamo(BFC Dynamo) adıyla tekrar kuruldu.

Bu yeni kulübün başkanı ise 80 yaşındaki Eric Mielke'ydi. Erich Mielke komünist hükümetin çok yakınında bir isimdi ve Doğu Almanya'nın istihbarat servisi Stasi'nin başkanıydı. Stasi rejim boyunca şüphelilere yaptığı insanlık dışı psikolojik işkenceler ve sorgularla bilinir.

Dynamo Berlin 90+5. dakikalarda kazandığı absürt penaltılarla maçları kazanıyor, Stasi'den aldığı desteklerle mali olarak rahat bir konuma geliyordu. Bu onları Avrupa'nın en antipatik takımlarından biri yaptı. Duvarın tam dibinde yer alan statları Friedrich-Ludwig-Jan Sportpark ülkenin en modern yapılarından biriydi. Konumundan dolayı askerler duvara bakan tribünde oturur, kaçış ihtimalini engellerdi. 1971-72 sezonunda tarihinin en büyük başarısını yakalayan BFC Dynamo, Uefa Kupa Galipleri Kupası'nda yarı finale kadar geldi ve Dynamo Moskova'ya penaltılarla elendi. Ancak 1978-79 sezonuna kadar şampiyonluk gelmiyordu. O sezon hedefine ulaşan Dynamo ele geçirdiği unvanı 1988 yılına kadar kimseye bırakmayarak 10 senelik bir seri yaptı.Ancak yine de sadece 3.000 taraftarları vardı, kimse onları sevmiyordu. Tribün gruplarındaki gençler Stasi şeflerinin oğullarından oluşuyordu. Rejimin tutumuna rağmen Dynamo ultraları duvarın dışına çıkıp Batı Avrupa deplasmanlarına takımla gidebiliyordu. Holiganlardan oluşan bu kitle stadyumlarda Eric Mielke'ye hayranlığını adeta haykırıyordu. Doğu Berlin sakinlerinin kalanı ise o dönem pek başarılı bir takım olmayan Union Berlin'i destekliyordu. Dynamo'nun stadyumu Union maçlarında kapalı gişe yapıyordu. İnsanlar Union'a büyük bir destek veriyor ancak maçları Dynamo kazanıyordu.Stasi'nin destekleri çekildikten ve Doğu Bloğu dağılmaya başladıktan sonra şampiyonluğu üç sene boyunca kaptıran BFC Dynamo son kupasını 1988-89 sezonunda FDGB-Pokal ile kazandı. Duvarın yıkılması ile kulübün altın günlerini noktaladı. DFB liglerine üçüncü kademeye denk gelen Regionalliga Nordost'da giren BFC Dynamo kötü imajını silmek için FC Berlin adını aldı. Bütün futbolcularının Bundesliga'ya gitmesiyle tökezleyen Dynamo, stadyumunun masraflarımı çıkaramayarak daha küçük bir yer olan Sportforium Hohenschönhausen'a geçti. Eski statlarına kavuşmaları 2014 yılına kadar sürecekti. 2001 yılında orijinal ismine geri dönen Dynamo 2000'lerde büyük bir mali krize girdi ve küme düştü. Bu dönemde kulüp lisansını kaybetti ve dördüncü kademeye denk gelen NOVF Oberlig-Nord'u ilk sezonunda kazanmasına rağmen lig atlamasına izin verilmedi, ertesi sene ise 17. olarak küme düştü. Beşinci kademeye denk gelen Verbandsliga Berlin'de iki sezon oynayan BFC Dynamo 2003-04 sezonunu şampiyon tamamlayarak NOFV-Oberliga Nord'a döndü. Ancak bu lig daha sonra beşinci kademeye düşürüldü.2010'lu yıllarda toparlanan BFC Dynamo 2013-14 sezonunda 25 puan farkla şampiyon olarak dördüncü kademedeki Ragionalliga Nordost'a yükseldi. Şu an hala bu ligde mücadele edip, orta sıralarda oynuyorlar. Ülkenin en tehlikeli holiganları olarak görülen taraftar grupları her sene bir olaya karışıyor. Günümüzde bu gruplar Neo-Nazi akımına kapılmış durumda ve "Sieg Heil" tezahüratının yanında Doğu Almanya marşları söyleyerek ideolojik bunalım yaşıyorlar.Union Berlin ve Dynamo Dresden ile rekabet halinde bulunan BFC Dynamo, Hertha Berlin ve Aberdeen ile de dost takım.


Yorumlar