Tasmania Berlin'in 1965/66 sezonu

Tasmania Berlin'in 1965/66 sezonu


Schalke’nin galibiyetsizlik serisi 2020/21 sezonunun 10. haftası itibarıyla 26 maça çıktı ve Alman futbolunu takip edenler mutlaka duymuştur, bu alandaki rekor 31 maçla Tasmania Berlin’e ait. Peki bu rekora nasıl sahip oldular? Bu kötü serinin ilginç bir hikayesi var ve sizlerle paylaşmak istiyorum...

1963’te başlayan, henüz 2. sezonunu yaşayan ve 16 takımın mücadele ettiği Bundesliga’da 1964/65 sezonunu Hertha Berlin 14. sırada, Karslruher ve Schalke ise son 2 sırada tamamlıyor. Normal şartlarda son 2 takım direkt küme düşecekti ancak böyle olmadı. O yıllarda oyuncu maaşlarında bir üst limit vardı. Örneğin futbolcu maaş üst limiti 1200 Mark’tı. Berlin kulübü oyuncularına yaklaşık 10 bin Mark elden ödeme yapmış ve sezon sonu bu durumun anlaşılmasıyla federasyon tarafından ligden düşürülmesine karar verilmişti. Hertha Berlin’in bu durumu ortaya çıkınca son 2 sırada kalıp normal şartlarda küme düşmesi gereken Karslruher ve Schalke 04 küme düşürülmelerini kabul etmeyerek federasyona itiraz etti.Hertha ise bu kararı temyize götürüyor ve kesin sonucu beklemeden daha önceden planlanan Orta Amerika turuna çıkıyordu. Meksika durağında bazı takımlar 1970 Dünya Kupası evsahipliğini etkilememesi için şaibeli durumda bulunan Berlin’le oynayacağı maçları iptal ediyordu. Kararı da turun dönüş yolunda Zürih'te bir telefon kulübesinde öğreniyorlar… Berlin ligden düşürülürken, Karlsruher ve Schalke’nin küme düşürülmeden ligdeki takım sayısının 18'e yükseltilmesine karar veriliyor.

O zaman Bundesliga’nın bir alt ligi olan Regional Liga'da kendi eyalet liglerini lider bitiren ve playoff gruplarını da lider bitirip Bundesliga'ya yükselmeyi hakeden 2 takım bugünün Alman futbolu devleri olan Bayern Münih ve Borussia MönchenladbachHertha Berlin yerine de Regional Liga playoff sonuçlarına bakılmaksızın politik bir kararla yine bir Berlin takımı dahil edilmek isteniyor federasyon tarafından. Malum, Berlin’in o yıllardaki statüsünü hepimiz biliyoruz. Utanç duvarı yeni örülmüş ve şehrin iyi bir imajı yok. Hatta bu elden ödemelerin de bu yüzden yapıldığı söyleniyor. Berlin ve çevresinde oyuncu yetiştirmek şöyle dursun, o şehirde futbolcu tutabilmek bile bir meseleydi o yıllarda.


Regional Liga Berlin'i 1. sırada bitirip playofflarda elenen Tennis Borussia Berlin bu teklifi haketmediklerini söyleyerek reddediyor. 2. sıradaki Spandauer de teklifi reddediyor ve 3. sıradaki Tasmania Berlin sezonun başlamasına 1-2 hafta kala lige katılıyor. Futbolcuların birçoğu tatillerinden çağrılıyor ve yaş ortalaması biraz yüksek bu takım hazırlıksız şekilde 1965/66 sezonuna başlamak durumunda kalıyor. Öyle ki, takımın kaptanı Hans-Günter Becker'e haberi tatildeki komşusu veriyor.

İlk maçlarını Olimpiyat Stadı'nda tam 81 bin taraftarla oynadılar ve Karlsruher’i 2-0 ile geçtiler. 2. ve son galibiyetlerini de 33. hafta alabildiler. Berlin'liler için mağlubiyet öyle sıradan hale gelmişti ki, 19. hafta Gladbach’a karşı oynanan maçı sadece 827 kişi izledi.Takımın kaptanı olan Hans-Günter Becker yakın zamanda Spiegel'e verdiği bir röportajında Schalke’nin bu rekoru kırıp kıramayacağını sorusuna verdiği cevap ise çok ilginç: “Sadece bir tanesini kırabilirler. Daha fazlasına sahibiz: en az puan toplama, en az galibiyet, en kötü gol averaj farkı"

Tasmania Berlin 1973’te iflas ediyor ve kapanıyor. Günümüzde 5. lig seviyesinde mücadele eden Tasmania Berlin ise bu bahsettiğimiz Berlin ekibinin dağılmasından sonra genç oyuncular tarafından kurulan devamı niteliğinde kulüp.Yorumlar