Ya Sonra:  Schalke 04’ü yeni dönemde neler bekliyor?

Ya Sonra: Schalke 04’ü yeni dönemde neler bekliyor?


2019/20 sezonunun ikinci yarısından itibaren başlayan çöküş nihayet beklenen sonu getirdi ve Schalke 04 otuz yıllık 1. Bundesliga macerasına veda etti. Geçtiğimiz on yıllık sürede Almanya Kupası şampiyonluğu, lig ikinciliği, Şampiyonlar Ligi yarı finali gibi başarılara imza atan, büyük kulüplerde forma giyen pek çok oyuncu yetiştiren Schalke 04’ün bugünkü duruma gelmesine yol açan gerekçeleri, özellikle de son dönemde artan krizleri Samet Özden bu yazısında kaleme almıştı.

İlginizi Çekebilir

Schalke 04 krizi

Schalke 04 krizi

Schalke 04'te uzun süredir yaşanan bu kriz konusunu iki şekilde ele almakta fayda var: Saha içi ve dışı. 17 Ocak’tan bu yana neredeyse 1 yıldır ligde 25 maç kazanamayan bir takımdan bahsediyoruzYıllardır katlanarak büyüyen yönetim hataları ve yanlış tercihler kulübün bugününe zemin hazırlarken asıl mücadele ise şimdi başlayacak. Böylesi köklü kulüplerin küme düşmesi Bundesliga’da çok olağan dışı bir durum olmasa da bu kulüplerden bazıları kısa sürede ait oldukları yere dönmeyi başarırken bazıları ise düştükleri yerden çıkmayı başaramadı. Schalke 04’ün hangi tarafta yer alacağını saha içinde gösterecekleri performans kadar maddi ve idari zorlukları nasıl yönetecekleri de belirleyecek.

Finansal Zorluklar

Deloitte tarafından her yıl yayınlanan, Avrupa’daki futbol kulüplerinin gelirlerine göre sıralandığı “Football Money League” raporunda yıllardır ilk yirmide yer almayı başaran ve Almanya’nın bu alandaki en başarılı üç kulübünden biri olan Schalke 04’ün pandeminin başlangıcıyla birlikte gerileyen gelirleri yeni dönemde daha da azalacak. 2020 yılı finansal raporuna göre kulübün gelirleri bir önceki yıla göre %36,5 oranında gerilerken bu gelirin içindeki en büyük paya sahip yayın gelirlerinin önümüzdeki dönemde %50’den fazla düşüş gösterecek. Bunun yanında pandeminin etkilerinin sürmesi ve seyircisiz maçların devam etmesi halinde Schalke 04’ün maddi olarak yaşayacağı zorluklar katlanarak artacaktır.Bir taraftan önemli gelir kalemlerinden mahrum kalan Schalke 04’ün diğer yandan borçları son yıllarda artış gösteriyor. 2020 yılını 175 milyon euro gelire rağmen 53 milyon euro zararla kapatan kulübün borcu son dönemde artış göstererek 217 milyon euro’ya çıkmış durumda. Kulüp yönetimi vadesi gelen borçları yeniden finansman ile ötelemeyi planlasa da Schalke 04 kısa bir süre içinde Bundesliga’ya dönmeyi başaramaz ve doğru bir finansal yapılanma ya da ek gelir kaynakları sağlayamazsa iflas etme tehlikesiyle eskisinden daha da ciddi şekilde karşı karşıya kalabilir.

İflas tehlikesi aslında geçtiğimiz yılın ortasından itibaren gündeme gelmeye başlamıştı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin kefil olduğu ve tartışmaları da beraberinde getiren bir kredi kısa vadede kulübün elini bir nebze rahatlatsa da Almanya’nın en zengin iş adamlarından biri olan ve son dönemde skandallar ile gündemden düşmeyen denetleme kurulu başkanı Clemens Tönnies’in görevinden ayrılması ve pandeminin yarattığı olumsuzlukların sürmesiyle birlikte oyuncu maaşlarına üst limit getiren Schalke 04, ayrıca mevcut oyuncularla anlaşarak bir maaş kesintisine gitmişti. Sportif anlamda başarısız dönem uzayınca Tönnies yeniden maddi destek sağlamak için harekete geçmiş ancak bu yaklaşım kulüp bünyesinde kabul görmemişti. Son dönemde ise Gazprom ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve Rus petrol firmasının 2007’den bu yana devam eden desteğinin ikinci ligde de sürmesi yönünde güvence sağlandı.

Değişim

Kısa vadede yaşanan maddi sıkıntıları bir şekilde ötelemeyi başaran Schalke 04 karşı karşıya olduğu bu zorlu dönem öncesi kulüp yönetiminde önemli değişiklikler yaşandı. Matematiksel olarak küme düşmesi otuzuncu haftayı bulsa da çok önceden öngörülebilir bu senaryo için Schalke 04 çalışmalarına erkenden başladı. Daha önce kulüple inişli çıkışlı bir geçmişi bulunan Ralf Rangnick ile yeni bir sayfa açmak için görüşmeler yapılması heyecan yaratsa da haftalarca gündemde kalan birliktelik ihtimali sonuçsuz kaldı.Son dönemdeki başarısızlığın temel mimarlarından biri olarak görülen sportif direktör Jochen Schneider’in görevine son verildikten sonra 2018 yılından bu yana kulüp bünyesinde görev alan, altyapı gelişim sorumlusu Peter Knäbel yeni yapılanmanın temelini atmak için atanmıştı. Ralf Rangnick ile yapılan görüşmelerin de olumsuz sonuçlanmasının ardından Knäbel yeni dönemdeki sportif yapılanmanın en önemli ismi olarak görevine devam ediyor.

Takım Planlaması

Bu sezon teknik direktör değişim rekoruna ortak olan Schalke 04, yaptığı açıklamada Dimitrios Grammozis ile ikinci ligde de yola devam edeceğini belirtmişti. Teknik direktör için şimdilik kararını vermiş olan Schalke 04’te oyuncuların geleceği ise belirsiz. Bu konuyu detaylandırmadan önce 20 Nisan gecesi, Bielefeld deplasmanı sonrası yaşananlara değinmek gerekir. Ligin otuzuncu haftasında Bielefeld deplasmanında kaybedip küme düşmeyi garantileyen Schalke 04 takım otobüsüne, Gelsenkirchen’de bir grup taraftar saldırı gerçekleştirmişti. Hakaretlerle birlikte fiziksel saldırı barındıran bu olaylar sonrası oyuncular koşarak kaçmak durumunda kalmış ve psikolojik olarak zarar gördüklerine yönelik düşüncelerini dile getirmişlerdi. Bu olaylar üzerine Schalke 04 yönetimi sezonun kalan bölümünde forma giymek istemeyen oyuncuları anlayışla karşılayacağını ve böyle bir taleple gelinmesi halinde izin verileceğini belirtmişti. Bu seçeneği tercih eden ilk isimler Mark Uth, Amine Harit ve Suat Serdar oldu. Bu üç oyuncunun ortak özelliklerinden biri halen Bundesliga seviyesinde alıcılarının olabileceği ve kulübün de bu yaz karşılığında bonservis bedeli elde etmeyi planlaması. Bu açıdan düşününce alınan kararın yalnızca o gece yaşanan saldırının yarattığı psikolojik tahribattan ibaret olmadığı ve hem kulüp hem de oyuncular tarafından tercih edilecek bir durum olduğu görülebilir.Kulübün bonservis elde etmeyi umduğu oyuncuların durumu kulübün önümüzdeki sezon planlaması için kritik bir konumda. Bu üç oyuncunun yanında Liverpool’un bonservisini alacağı kesin görülen Ozan Kabak ile Omar Mascarell’den elde edilebilecek gelirler Schalke 04’ün yeniden Bundesliga’ya dönmek için gireceği yapılanma için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu noktada asıl önemli soru işareti Oczipka ve Stambouli gibi takımda önemli bir role sahip ancak takıma artık fayda sağlamaktan uzak olan oyuncular ile Salif Sané, Nastasic, Raman gibi ikinci lig seviyesine göre üst seviye yetenekleri olan ancak hem fiziksel hem de psikolojik olarak süreklilik sağlamakta zorlanan isimlerin ne kadar rol alacağı. Bu noktada Schalke 04 maddi zorlukların yanında, sözleşmesi devam eden oyuncuların çokluğu nedeniyle takım planlamasında çok esneklik sağlayamama tehlikesiyle karşı karşıya. Grammozis’in gelişiyle birlikte takımda daha fazla rol bulmaya başlayan Kerim Çalhanoğlu, Can Bozdoğan, Mehmet Can Aydın, Timo Becker ve Malick Thiaw gibi isimler ile as takımda kendine yer bulmaya başlayan Matthew Hoppe ile kiradan dönecek Ahmed Kutucu’nun yanında altyapıdan değerlendirilebilecek çok potansiyelli isimlerin yer alması yeni yapılanmada Schalke’nin elini güçlendiren faktörler.

Son Bir Umut

Yeni dönemde önemli zorluklarla karşı karşıya kalacak olan Schalke 04 için geleceğin en azından kısa vadede çok parlak olacağını söylemek fazla iyimser bir yaklaşım olsa da umutların tamamen tükendiğini söylemek de biraz aceleci bir yaklaşım olur. Yıllardır yaptıkları yanlışların geç de olsa farkına varmak için böyle bir darbe almayı beklemelerine gerek yoktu ancak ders almak ve toparlanmak için hala bir umut var. Maddi zorlukları aşmanın yolu ilk yılın sonunda Bundesliga’ya geri dönmekten geçse de yeni dönem planlaması için çalışmalara erken başlamak ne olursa olsun kulübün köklü geçmişi ve aidiyet kültürü, elinde tutabileceği oyuncuların yetenek seviyesi ve ülkenin en iyi akademi ve tesislerinden birine sahip olması gelecek sezon Schalke 04’ü ikincli ligin en önemli şampiyonluk adaylarından biri yapacaktır. Veltins-Arena’da seyirci desteğini de arkasına alabilecek bir Schalke 04 bundan otuz yıl önce yaptığı gibi ait olduğu yere kalıcı bir şekilde geri dönebilir ancak 2. Bundesliga ya da Samet Özden’in deyimiyle “Batakliga” daha önce pek çok köklü kulübün çırpınışlarına sahne olup onları daha da dibe çeken senaryoları çok kez önümüze serdiğinden kağıt üzerinde favori konumda olmak fazla bir anlam ifade etmiyor. Schalke 04’ün bu bataktan çıkması için belki de yalnızca tek sezonluk şansı olacak ve bunun için hem saha içi hem de saha dışında çok iyi bir planlama yapmak zorunda. Kesin olan bir şey var, o da yeni dönemde Schalke 04’ü hem seyirci hem de taraftar olarak takip etmek bu sezondan daha heyecanlı olacak.

Yorumlar